Pelosijeva je dolgo oklevala pred pritiski iz svoje stranke, kaplja čez rob pa je poletni Trumpov telefonski pogovor z ukrajinskim kolegom Volodimirjem Zelenskim, o katerem je še neznani žvižgač poročal nadzornemu organu ameriške obveščevalne skupnosti. Tako direktor ameriških obveščevalnih dejavnosti Joseph Maguire kot odločilni v pravosodnem ministrstvu pa so odločili, da teh informacij ne bodo delili s kongresom, in demokrati odgovornost za to pripisujejo predsedniku.
Preberite tudi: Zgodovina ameriških postopkov odpoklica predsednikov
Demokrati Trumpa obtožujejo, da je ukrajinskega voditelja silil v preiskavo sina demokratskega predsedniškega izzivalca Joeja Bidna ter da je za to uporabljal finančne pritiske. Hunter Biden je več let deloval na vrhu ukrajinskega energetskega podjetja Burisma, nasprotniki podpredsednika demokratskega voditelja Baracka Obame pa verjamejo, da je v resnici Joe Biden ukrajinskim oblastem grozil s finančnimi posledicami, ko je tamkajšnji tožilec nameraval preiskovati prejemke njegovega sina.
Številni ameriški demokrati hudih nepravilnosti raje obtožujejo republikanskega predsednika in upajo na njegov odhod v slogu afere Watergate nekdanjega predsednika Richarda Nixona. Predsednica predstavniškega doma je dolgo dvomila o podpori javnosti in republikanske večine v senatu, saj se je v primeru neuspeha bala posledic za svojo stranko, republikanski predsednik pa še vedno trdi, da je bil pogovor z ukrajinskim kolegom popolnoma nedolžen, ter za sredo napoveduje njegov prepis. Očitke, da je pred poletnim telefonskim pogovorom nekaj časa zadrževal vojaško pomoč Ukrajini, zavrača z argumentom, da je le čakal na zaveznike, kongresne demokrate pa obtožuje lova na čarovnice. »Tako pomemben dan v Združenih narodih, toliko dela in toliko uspehov, demokrati pa morajo vse to uničiti,« je tvital prvi republikanec ZDA. »Tako slabo za državo!«