Cesar Narihito sedel na prestol krizantem z »občutkom dostojanstva«

Prva resna diplomatska preizkušnja za cesarski par bo obisk ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki bo naslednji mesec pripotoval na Japonsko.

Objavljeno
01. maj 2019 20.55
Posodobljeno
01. maj 2019 20.57
Cesar Naruhito in cesarica Masako prejemata blagoslov princa Akišina in princese Kiko. FOTO: Reuters
A. I.
A. I.
Japonski cesar Naruhito je tudi uradno prevzel cesarske dolžnosti. Na slovesnosti ob tem je prisegel, da bo vedno deloval v dobro japonskega naroda in si prizadeval za mir. Zdaj že nekdanji cesar Arihito in cesarica Mičiko sta se po treh desetletjih umaknila, še pred tem se je Akihito zahvalil prebivalcem dežele.

Devetinpetdesetletni Naruhito, prvi japonski cesar, rojen po drugi svetovni vojni, je danes sedel na prestol krizantem. V prvem delu slavnostnega obreda ga je spremljal njegov brat Akišino, saj se ga ženske zaradi strogih pravil ne smejo udeležiti.

Izjema je bila - sploh prvič v zgodovino Japonske - tokrat Satsumi Katayama iz kabineta japonskega premierja Šinza Abeja. Ta je ustoličenje novega cesarja pospremil z besedami: »Kljub številnim izzivom bomo poskrbeli, da bo Japonska še naprej dežela miru in upanja.«

image
Japonski cesar Akihito se je na tradicionalnem obredu v cesarski palači v Tokiu odrekel prestolu krizantem. FOTO: Kazuhiro Nogi/Afp


Pred Japonci novo obdobje


Naruhito se je na slovesnosti zahvalil staršema in dejal, da bo vedno mislil na dobro ljudi ter izpolnjeval naloge, ki mu jih nalaga prestol. Med nagovorom se mu je na obrazu narisal diskreten nasmešek. »Upam in želim si, da bi bili vsi prebivalci naše dežele srečni, upam na nadaljnji uspešen razvoj in na to, da bo na svetu vladal mir.«

Novemu japonskemu cesarju so čestitali že številni ugledni politiki z vsega sveta. Prva resna diplomatska preizkušnja za cesarski par bo obisk ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki bo naslednji mesec pripotoval na Japonsko. V prvem odzivu je Trump zapisal: »Pred Japonci je novo obdobje, utrdili bomo naše vezi in prijateljski odnos med državama.«

Čestitke je poslal tudi kitajski predsednik Ši Džin Ping, prav tako je Naruhito vso srečo zaželel južnokorejski predsednik Mun Džae In. Ta je ob tem izrazil tudi upanje, da bo Naruhito tako kot njegov oče ohranil spomin na bolečo izkušnjo druge svetovne vojne in zato nadaljeval prizadevanja za svetovni mir.