Včerajšnje število okuženih je bilo 20.603, kar je 2853 več kot dan prej. Če k okuženim in umrlim prištejemo še ozdravljene, so v Italiji doslej skupno potrdili 27.747 okužb.
Medije so zapolnile tudi fotografije papeža Frančiška, ki je popoldne zapustil Vatikan in se skozi izpraznjeni center Rima peš podal do bazilike Santa Maria Maggiore in cerkve San Marcellino in Corso. V obeh je molil za konec italijanske in globalne zdravstvene tragedije.
Zdravstveni sistem na robu zmogljivosti
Statistika smrti se sicer še vedno najbolj nanaša na Lombardijo, v kateri je število smrti včeraj prvič preseglo 200, hospitaliziranih pa je 4898 ljudi. Pozitivnejši podatek je, da so v intenzivno oskrbo sprejeli 25 ljudi, kar je manj od dnevnega povprečja, ki znaša 45.
Alarmantne napovedi, da zdravstveni sistem ne bo zdržal takšnega širjenja epidemije, so, denimo, prišle iz Bergama. Rimska vlada je sicer v Lombardijo nazadnje poslala 500.000 zaščitnih mask, a to zadošča le za kak dan. Dnevno jih namreč potrebujejo kar 300.000.
Da v Lombardiji zdajšnja zaloga mask, namenjenih zdravstvenemu osebju v najzahtevnejših situacijah pri intenzivni negi, zadošča le še za nekaj dni, so danes opozorili v zvezi zdravstvenih delavcev, specializiranih za anestezijo in reanimacijo.
»Časa ni več niti za jok«
Zelo dramatičen apel je objavila zveza bolniških sester in bolničarjev. »Časa ni več niti za jok, razen ob koncu dolgih, uničujočih urnikov. Vidimo smrt, ki je tako oropana dostojanstva, da je ne počastijo. Ljudi, ki so daleč od svojih dragih. Preizkušeni smo, malo nas je, v bolnišnici in na terenu. V domove ljudi odhajamo kot vojaki na fronto, brez zaščite, na teren, ki ne zmore sprejeti ogromnih zahtev, potrebnih za zdravljenje. Sami smo. Če ne bomo zaustavili tega plaza, bomo plačali najvišjo ceno: zlom zdravstvenega sistema in vsega, za kar je vredno živeti. Potrebujemo bolnišnice, osebje. Takoj. Zdaj. Ne jutri.«
Italija, kjer je velik delež prebivalstva starejšega, ima sicer višjo stopnjo umrljivosti kot drugod, okoli sedem odstotkov. Po svetu je smrtnost v povprečju tri- do štiriodstotna.
V sosednji Furlaniji - Julijski krajini je okuženih 347 ljudi, kar je 46 več kot dan pred tem. Doslej je, kot piše tržaški Il Piccolo, umrlo 17 ljudi, povprečje njihove starosti je presegalo 80 let. Večina med njimi, 11, je umrla v Trstu.
Finančno injekcijo naj bi potrdili danes
Po besedah premiera Giuseppeja Conteja, ki jih je objavil Corriere della sera, epidemija kljub visokim številkam še ni dosegla vrhunca. Premier je sicer milanskemu časopisu navedel oceno italijanskih zdravnikov. »To so najbolj tvegani tedni in potrebujemo največjo pazljivost,« je opozoril.
Napovedal je državno finančno injekcijo, namenjeno zdravstvu, gospodarstvu, podjetjem in družinam, ki bo znašala do 25 milijard evrov. V ta namen naj bi Italija izdala državne obveznice, kar bi prineslo novo zadolžitev. Vladni ukrep naj bi potrdili danes.
Po besedah zunanjega ministra Luigija di Maia so umaknili prepoved izvoza zaščitne opreme iz Nemčije in Francije. Kot je objavil, je Italija naročila 3800 ventilatorjev, 30 milijonov kirurških mask, sedem milijonov rokavic, 13 milijonov zaščitnih oblek oziroma njihovih delov in opremo za 67.000 testov okužb.
V Milanu še naprej veljajo ostra pravila samoizolacije. Policisti so včeraj opravili skoraj 10.000 kontrol spoštovanja pravil karantene. Kršitve so ugotovili pri nekaj več kot 200 ljudeh, ob tem še 20 kršitev v trgovskih lokalih.
Kot piše Ansa, se bo danes po karanteni na Japonskem v domovino naposled vrnil še kapitan križarke Diamond Princess Gennaro Arma, ki je bil na drugem testu okužbe negativen.
Potrebna je enotna Evropa
Najbolj znan italijanski virolog Roberto Burioni, ki je bil eden prvih znanstvenikov, ki so v Italiji opozarjali na nevarnosti izbruha novega koronvirusa, a je bil sprva preslišan, zdaj poziva Evropo, naj ne stori enake napake. Poziva k skupnim ukrepom članic Evropske unije.
»Ne podcenjujete nevarnosti. Italija jo je teden dni. Nekateri so jo označili samo za gripo in neki zdravnik je zelo neprimerno dejal, da bo izginila v nekaj tednih,« je opozoril v pogovoru za nemško tiskovno agencijo DPA.
57-letni Burioni, profesor mikrobiologije in virologije na Univerzi Vita-Salute San Raffaele v Milanu, Evropo, potem ko so Italiji s strogimi ukrepi sledile tudi druge evropske države, poziva k skupnemu pristopu in enotnosti. »Če ne, v čem je smisel Evropske unije,« opozarja.
Opozarja, da se brez skupnih ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa v Evropi lahko zgodi, da bodo posamezne države uspešne v boju proti virusu, nato pa bodo znova dobile okužbe od sosed, ki imajo manj strog pristop.
»Tveganje je očitno,« je poudaril. Meni, da tako kot v Italiji tudi v Evropi ni niti enega območja, ki ne potrebuje maksimalnih naporov v boju proti virusu.
Strinja se z opozorilom nemške kanclerke Angele Merkel, da bi se lahko okužilo od 60 do 70 odstotkov prebivalcev Nemčije, saj gre za novi virus, proti kateremu ni nihče imun.
Ukrepa Velike Britanije, da se z izbruhom sooči samo z zaščito najbolj ranljivih, ne razume, saj cepiva ni, ni pa niti znano, ali so tisti, ki okrevajo po okužbi, pridobili imunost.
Opozoril je tudi, da ne gre računati na to, da se bo s toplejšim vremenom spomladi in poleti širjenje virusa omejilo, saj tega preprosto ne vemo. STA
Za ukrepe v Španiji predvidenih 15 dni ne do dovolj
Jasno je, da bodo španski ukrepi proti širjenju okužbe zahtevali več časa od predvidenih 15 dni, je danes v pogovoru za nacionalni radio RNE izjavil španski minister za promet José Luis Abalos.
Po zgledu Italije je tudi Španija razglasila karantenske ukrepe, ki prebivalcem prepovedujejo zapuščanje domov razen v nujnih primerih, denimo za nakup hrane in zdravil ter za delo.
Španija je po številu primerov za Italijo druga najbolj prizadeta evropska država, a so danes iz nje prišle številke novih okužb in smrtnih žrtev, ki so nekaj nižje.
V zadnjih 24 urah so potrdili skoraj tisoč novih primerov okužbe. Skupno število je naraslo na 8744, včerajšnja številka je bila 7753. Število smrtnih primerov sedaj znaša 297.