»Njena odločenost, da se ne bo sprijaznila z grozečo podnebno katastrofo, je navdihnila milijone njenih kolegov in okrepila njihove glasove in zahteve po takojšnjem ukrepanju,« so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP svojo odločitev utemeljili v skladu Right Livelihood.
Začela je s petki za prihodnost
Greta Thunberg je avgusta lani začela ob petkih protestirati pred švedskim parlamentom z zahtevami po nujnem ukrepanju proti podnebnim spremembam. Kmalu so se njeni protesti spremenili v globalno gibanje »Petki za prihodnost«, ki so se mu doslej pridružili milijoni mladih. Prejšnji petek se je »globalnemu podnebnemu protestu« po nekaterih ocenah pridružilo okoli štiri milijone ljudi v skupno 150 državah sveta.
Nagrada še trem aktivistom
Letošnja nagrada Right Livelihood bo šla v roke še trem aktivistom, še poroča AFP. Nagrajeni bodo tudi borka za človekove pravice v Zahodni Sahari Aminatu Hajdar, kitajska borka za pravice žensk Guo Jianmei ter brazilsko združenje Hutukara Yanomami in njegov vodja Davi Kopenawa, ki se borijo za ohranitev amazonskega deževnega pragozda in pravice tamkajšnjih domorodnih ljudstev.
»Alternativno Nobelovo nagrado« je leta 1980 vzpostavil švedsko-nemški filantrop Jakob von Uexkull, potem ko švedska akademija, ki skrbi za podelitev Nobelovih nagrad, ni hotela vzpostaviti tudi nagrad za prizadevanja na področju zaščite okolja in mednarodnega razvoja. Nagrade so vredne milijon švedskih kron (okoli 100.000 evrov) in so namenjene spodbujanju nadaljevanja dela nagrajencev.