Izbruh bi bilo mogoče preprečiti
Direktor novozelandskega svetovalnega centra za boj proti nalezljivim boleznim dr. Nikki Turner je o izbruhu dejal, da je bil takšen razvoj dogodkov predvidljiv in bi ga bilo mogoče preprečiti z zadostno precepljenostjo.
Preberite še:
Kako sem za dva dni moral v karanteno
Kako sem za dva dni moral v karanteno
Sicer pa ošpice že nekaj časa niso samo težava Nove Zelandije. Čeprav je povsod po svetu na voljo učinkovito cepivo, se je ta bolezen zaradi verskih, filozofskih in drugih pomislekov in zaradi neutemeljenih domnev, da cepivo pri otrocih povzroča avtizem, znova prebudila in začela širiti leta 2016. Porast števila primerov je zaznati predvsem v razvitih državah, v svetu nasploh pa se je v prvih treh mesecih letošnjega leta število primerov v primerjavi z istim obdobjem lani početverilo.
Nekoč so umirali milijoni na leto
Ošpice so ena najbolj nalezljivih bolezni na svetu. Preden so leta 1963 uvedli učinkovito cepivo in obsežen sistem cepljenja, so se epidemije ošpic v svetu ponavljale na vsaki dve do tri leta in so vsako leto zahtevale okrog 2,6 milijona življenj, opozarja Svetovna zdravstvena organizacija. Število primerov je od leta 1963 do leta 2016 nenehno upadalo in številne države in celotna območja so veljala za območja z izkoreninjenimi ošpicami, zdaj pa nekatere države izgubljajo tak status in znova postajajo ogrožene.