Na Hrvaškem potrdili epidemijo ošpic

Skupno so na Hrvaškem letos obravnavali že 35 primerov ošpic. 

Objavljeno
25. september 2019 14.07
Posodobljeno
25. september 2019 14.40
Cepljenje je še vedno najboljši način za zagotavljanje zaščite pred nalezljivo boleznijo. FOTO: Lindsey Wasson/Reuters
P. V.
P. V.
V zadnjih treh tednih pri naših južnih sosedih opažajo vse več primerov obolenj. V Zagrebu ter pred tem tudi v nekaterih drugih predelih Hrvaške so sinoči tudi potrdili epidemijo ošpic. Za hrvaški portal Index.hr je epidemijo v manjšem obsegu potrdila epidemiologinja Iva Pem Novosel iz hrvaškega inštituta za javno zdravstvo (HZJZ).

»V Zagrebu je doslej devet laboratorijsko potrjenih primerov obolenj, ki ne vključujejo dveh primerov, o katerih smo poročali na začetku leta,« pojasnjuje epidemiologinja Pem Novosel. Širom po državi so sicer doslej obravnavali 35 primerov obolenj, od tega jih je bilo 14 v Splitsko-dalmatinski regiji, šest v Brodsko-posavski, posamezne primere pa tudi v Zadru in Dubrovniku. 


 

Cepljenje je najboljša zaščita


Cepljenje je še vedno najboljši način za zagotavljanje zaščite pred nalezljivo boleznijo. Pomembnost cepljenja je izpostavil tudi hrvaški minister za zdravstvo Milan Kujundžić, ki zaradi manjše epidemije sicer ne pričakuje večjih težav. Epidemiologi pa opozarjajo, da bo število oseb, ki bodo zbolele za ošpicami, najverjetneje še naraslo. 

​Hrvaška je imela do pred kratkim tudi najnižji delež cepljenih oseb v zadnjih dvajsetih letih, število cepljenih oseb pa se je v zadnjem času z 89 odstotkov dvignilo na 93 odstotkov. Na hrvaškem referenčnem centru za influenco sicer opozarjajo, da bi se lahko ponovila epidemija izpred štirih let, ko so samo v Zagrebu imeli več kot dvesto primerov ošpic. 

V Sloveniji le posamezni primeri ošpic
V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95. V zadnjih letih v Sloveniji beležimo le še posamične uvožene primere bolezni, ki povzročijo nekaj sekundarnih primerov. J. P. 


image
Skupno so na Hrvaškem zabeležili že 35 primerov ošpic. FOTO: Shutterstock