Po mnenju pravosodnega ministra Dražena Bošnjakovića zahteve varuhinje zvenijo logično, vendar jih mora najprej preveriti stroka. Varuhinja je svoje predloge posredovala v okviru javne razprave o spremembah kazenske zakonodaje, ki jih zahtevajo aktivistke za ženske pravice zaradi nasilja v družini in nad ženskami. Pirnat-Dragičevićeva je ocenila, da je varovanje otrok pred spolnim nasiljem ostalo v drugem planu. Sodna praksa je pokazala, da so storilci praviloma obsojeni na javna dela in pogojne kazni. To pošilja otrokom sporočilo, da odraslim ni v interesu, da jih zavarujejo pred spolnim nasiljem.
Preberite tudi:
Na Hrvaškem potrdili epidemijo ošpic
Hrvaška pod evropskim povprečjem
Na Hrvaškem potrdili epidemijo ošpic
Hrvaška pod evropskim povprečjem
Za in proti zaporni kazni
V praksi se tudi vse pogosteje dogaja, da starši zavračajo preventivno in diagnostično zdravljenje otrok, ki je po mnenju zdravnikov nujno. Varuhinja je prepričana, da grožnja s kazenskim pregonom včasih predstavlja edino možnost za zagotovitev pravice otrok do zdravstvenih uslug. Zato predlaga, naj kazenski zakonik predpiše kazen do treh let zapora tudi za grobo zanemarjanje skrbi o zdravju otroka. Kot je pojasnila Pirnat-Dragičevićeva, to vključuje tudi zavračanje cepljenja otrok, ki je zdaj sankcionirana le z denarno kaznijo v višini okoli 300 evrov.
Minister za zdravje Milan Kujundžić je proti zapornim kaznim, ker je prepričan, da je mogoče cilj doseči tudi z denarnimi kaznimi. Kljub temu se zavzema za preventivno cepljenje, ker starši, ki ga zavračajo, izpostavljajo svoje otroke smrtnemu tveganju. Po njegovem je treba starše prepričati v nujnost cepljenja, kot si zadnji dve leti prizadeva ministrstvo za zdravje, kar že daje pozitivne rezultate.