Na tisoče protestnikov se je tudi danes podalo na ulice Hongkonga. Že deseti konec tedna zapored zahtevajo več demokratičnih svoboščin, čeprav je policija prepovedala njihov načrtovani pohod po mestu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Več sto protestnikov se je danes zbralo v mestnem parku Victoria. Tam so se pogumno spopadli z vlažnim in vročim vremenom ter policijsko prepovedjo protestnega pohoda, ki so ga načrtovali iz parka po vzhodnem delu otoka Hongkong. Shod v samem parku je medtem dovoljen.
»Policija bi se morala truditi vzdrževati javni red, namesto da zavrača našo zahtevo po pohodu,« je za AFP povedal neki 25-letni protestnik. »Še vedno smo tukaj ... videli bomo, ali se bomo kasneje podali na pohod,« je dodal.
Policija ni izdala niti dovoljenja za protest v mestni soseski Sham Shui Po, ki je soseska delavskega razreda. Kljub prepovedi se je shod odvil tudi tam.
Vrsta protestov se je odvijala tudi ponoči. Protestniki so več ur blokirali križišča po vsem mestu. Na več lokacijah je policija proti njim uporabila solzivec, 16 oseb je bilo aretiranih, večinoma pa so se shodi odvili brez spopadov z možmi v modrem.
Protestniki so se namreč poslužili nove strategije, s katero se želijo kar se da izogniti neposrednim konfrontacijam s policijo. »Naš cilj je nič ranjenih, nič krvi in nič aretacij,« je za AFP povedal 17-letni protestnik. Medtem ko so tako v preteklosti vztrajali na istem mestu dalj časa, se sedaj njihove lokacije hitro menjavajo.
Prav tako se tretji in s tem zadnji dan nadaljujejo protesti na mestnem letališču. Ta protest naj bi zahteve gibanja predstavil prihajajočim obiskovalcem.
Demonstracije v Hongkongu so se začele pred več kot dvema mesecema kot nasprotovanje predlogu zakonodaje, ki bi omogočila izročanje osumljencev Kitajski. Razširile so se v množično gibanje za več demokratičnih svoboščin v mestu, ki znotraj Kitajske uživa delno avtonomijo.
Kitajska voditeljica Carrie Lam sicer zahteve protestnikov zavrača.
Kitajska je ob tem v soboto pozvala Veliko Britanijo, katere kolonija je bil nekdaj Hongkong, naj se ne vmešava v proteste. V petek je namreč britanski zunanji minister Dominic Raab poklical Lamovo in izpostavil potrebo po "neodvisni preiskavi" nedavnih dogodkov.
»Kitajska zahteva, da se britanska stran nemudoma odreče vsem dejanjem, ki se vmešavajo v zadeve Hongkonga in kitajske notranje zadeve,« je v soboto sporočila tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying.