Japonsko sodišče je določilo varščino v višini ene milijarde jenov (7,89 milijona evrov), vendar se je nekaj časa ugibalo, ali bodo tožilci odločitev sodišča poskušali izpodbijati. Ghosn sicer ne sme zapustiti Japonske, pred domačim vhodom pa bo imel nameščene kamere, nepričakovano novico o izhodu iz zapora pa so sporočili potem, ko je Ghosnov novi odvetnik Junichiro Hironaka novinarjem pojasnil, da razpolagajo z novimi, prepričljivimi razlogi, ki bi omogočili dodelitev možnosti plačila varščine.
Preberite še:
Več kot 70 dni v priporu zaradi »zarote vodilnih v Nissanu«
O Carlosu Ghosnu in o tem, kako je šlo v njegovem obdobju Revozu
Več kot 70 dni v priporu zaradi »zarote vodilnih v Nissanu«
O Carlosu Ghosnu in o tem, kako je šlo v njegovem obdobju Revozu
V zadnjih mesecih obtoženca niso hoteli izpustiti na prostost niti ob plačilu varščine, češ da obstaja prevelika nevarnost, da bo nedovoljeno posegal v dokaze oziroma zbežal iz države. Japonski sodni sistem sicer dopušča, da obtoženca zadržijo do 22 dni, dokler preiskujejo obtožbe, nato lahko za vsako novo posamezno obtožbo tožilci zaprosijo za dodaten mesec pripora. Če bo Ghosn danes res zapustil pripor, pogoji varščine določajo, da bo pod nenehnim videonadzorom, pod nadzorom pa bodo menda tudi vsi komunikacijski kanali, s katerimi bo razpolagal.
Njegovo trimesečno priprtje je med številnimi mednarodnimi skupinami za zaščito človekovih pravic naletelo na ostre kritike, saj je po njihovem pripor nepošten ter nedemokratičen. »Zakaj sem kaznovan, še preden so me spoznali za krivega?« se je za francoski dnevnik Les Echos januarja spraševal Ghosn. V ponedeljek so tudi njegovi francoski odvetniki sporočili, da so poslali pritožbo Združenim narodom, češ da so bile med priporom kršene obtoženčeve človekove pravice.
64-letni Ghosn je bil aretiran 19. novembra lani, ko so iz japonskega proizvajalca avtomobilov sporočili, da se je nekdanji šef Nissan-Renaulta osebno okoriščal s sredstvi Nissana. To je pokazala notranja preiskava. Ghosn se je sicer na sodišču v Tokiu izrekel za nedolžnega.
»Vedno sem ravnal pošteno in nikoli nisem bil obtožen kakršnekoli kršitve v svoji večdesetletni poklicni karieri,« je povedal nekdanji predsednik Nissana ter dodal: »Neupravičeno sem obtožen in nepošteno pridržan na podlagi neutemeljenih obtožb.« Če ga spoznajo za krivega, mu grozi do deset let zaporne kazni.