Kljub temu da namerava britanska vlada v roku treh mesecev uresničiti brexit in Združeno kraljestvo končno popeljati iz EU, je v skladu s pravom Unije obvezana predlagati britanskega kandidata za komisarja.
Evropska komisija pod vodstvom Ursule von der Leyen bo predvidoma pričela delo 1. decembra, a še prej mora rešiti nekatera kadrovska vprašanja, vključno s tem, kdo bo zasedel mesto britanskega komisarja. Današnje pismo je že drugi poziv, ki ga je izvoljena predsednica poslala v London v manj kot dveh tednih. Prejšnji teden je Združeno kraljestvo prosila, naj predlaga kandidata oziroma kandidate za britanskega komisarja »v najkrajšem možnem času«.
Britanija bo izpolnila obveznosti
Vlada je včeraj zamudila neuradni rok, ki ji ga je Ursula von der Leyen v prvem pismu dala za nominacijo kandidata, a na Downing Streetu so kljub temu potrdili, da bo London izpolnil svoje pogodbene zaveze. Po poročanju otoških medijev bo vlada z nominacijo najverjetneje čakala vse do zadnjega in s tem poskušala pokazati, da se z njo ne strinja oziroma da to počne samo zato, ker britanski parlament prejšnji mesec ni potrdil novega ločitvenega sporazuma o brexitu.
Glede na to, da je država sredi predvolilne kampanje, potencialno ene najpomembnejših po drugi svetovni vojni, vsaka podobna odločitev utegne nositi politične posledice, zlasti za premiera Johnsona, ki je na začetku svojega mandata zagotovil, da Združeno kraljestvo pod njim ne bo nominiralo kandidatov za komisarje v novi evropski komisiji.
Koga utegne Johnson nominirati za komisarja, za zdaj ni jasno. Še največ možnosti naj bi imel dosedanji britanski komisar Julian King, ki je v zadnjem mandatu Junckerjeve komisije skrbel za varnostni resor. Kingova nominacija bi bila sicer v nasprotju z željo predsednice prihodnje komisije, naj država na položaj kandidira žensko.