Francozi na ulicah: več kot tisoč aretiranih, več kot sto ranjenih, na ulicah celo oklepniki (FOTO)

V središču Pariza je prišlo do spopada med protestniki in policijo. Policija streljala z gumijastimi naboji. 

Objavljeno
08. december 2018 10.45
Posodobljeno
10. december 2018 09.49
FOTO: Stephane Mahe/Reuters
Pariške ulice so bile danes zopet prizorišče protivladnih protestov rumenih jopičev. Tokrat ne gre več za proteste proti visokim cenam goriv, saj se je vlada zvišanju trošarin odpovedala za celotno prihodnje leto. Srednji razred je jezen zaradi vsesplošnih visokih davkov, ki je udaril predvsem njih, medtem ko najbogatejši razred ostaja nedotaknjen. 

Francoski predsednik Emmanuel Macron vseskozi ostaja bolj ali manj tiho, pred javnost raje pošilja premierja Edouarda Philippeja, ki je danes pozval k dialogu. Pohvalil je pripravljenost policije. Dodal je, da bo Macron v kratkem predstavil ukrepe. 


Na ulicah tudi oklepniki


Širom po državi je na ulicah danes prisotnih kar 90 tisoč policistov, v Parizu okoli osem tisoč skupaj z dvanajstimi oklepniki. V prestolnici so zaprte tudi številne trgovine in znamenitosti, kot so Eifflov stolp, opera in nekateri muzeji. 

image
FOTO: AFP


Po vsej Franciji se je skupno zbralo okoli 125.000 ljudi, od tega 10.000 v prestolnici, je zvečer povedal francoski notranji minister Christophe Castaner. V prestolnici je prišlo tudi do spopada med protestniki in policijo, ki je izgrednike poskušala umiriti z solzivcem. Uporabili so tudi vodni top. Policija je proti protestnikom streljala tudi z gumijastimi naboji.

Notranji minister je še navedel, da je bilo ranjenih 118 protestnikov in 17 policistov. V Parizu je bilo ranjenih 71 oseb. Po vsej državi so aretirali 1385 ljudi, od tega 920 v Parizu. 

image
FOTO: AFP


Hudi izgredi z zažiganjem barikad so izbruhnili tudi v francoskem Bordeauxu, kjer je bil vsaj en mlajši moški težje ranjen v spopadu s policijo. 

image
FOTO: AFP


image
FOTO: Reuters


​Po zgledu protestov v Franciji so, kot navaja STA, protesti rumenih jopičev v soboto potekali tudi v sosednji Belgiji in na Nizozemskem. V Bruslju se je zbralo okoli 500 ljudi. Protestniki so na policijo metali steklenice, policija pa je odgovorila s solzivcem. Policija je aretirala okoli sto ljudi.

Na Nizozemskem so protesti namenjeni vedno večjemu razkoraku med revnimi in bogatimi. Protestniki so zahtevali odstop nizozemske vlade pod vodstvom desnega, liberalnega premierja Marka Rutteja, izstop države iz Evropske unije, znižanje starostne meje za upokojitev ter spremembo okoljevarstvenih ukrepov.


Kot poroča francoski Le Monde, so je na pariških ulicah poleg »rumenih jopičev« zbralo tudi nekaj sto »zelenih jopičev«. Precej mirnejši protestniki so opozarjali, da bo okolje kolateralna škoda, če bo ugodeno le zahtevam najmnožičnejših protestnikov. 


Pretekli konec tedna je mir na francoskih ulicah poskušalo vzdrževati okoli 65 tisoč policistov, ta konec tedna pa so število povečali na 89 tisoč, kljub temu, da po pričakovanjih notranjega ministra Christopha Castanerja ulice ne bo zavzelo toliko protestnikov kot pretekli konec tedna.

Odziva Erdogana in Trumpa


Ameriški predsednik Donald Trump se je znova odzval na francoske proteste. V odzivu se je zoper obregnil ob pariški podnebni sporazum. Zapisal je, da gre za žalosten dan in se vprašal, če je čas za umik »smešnega in zelo dragega« pariškega sporazuma in da se denar vrne ljudem v obliki nižjih davkov. Dodal je, da so ZDA bile pred časom in da so edine, kjer so emisije toplogrednih plinov lani padle.


V predhodnem tvitu je izpostavil tudi, da si protestniki v Franciji želijo nekoga, kot je on.



Zanimiv je odziv turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki je izrazil zaskrbljenost zaradi ukrepanja policije. Kot je dejal, sam nasprotuje prekomernemu nasilju nad protestniki. »Kaotični prizori« v Parizu, Bruslju in drugih mestih kažejo, da je Evropa padla na »testu demokracije, človekovih pravic in svobode«, je dejal Erdogan.


image
FOTO: Reuters


Policisti bodo poskušali preprečiti ponovitev izgredov izpred tedna dni, v katerih je bil med drugim poškodovan tudi znameniti Slavolok zmage. Castaner je izpostavil pomembnost ničelne tolerance do nasilja. 

image
FOTO: AFP


Protesti rumenih jopičev so se pričeli pred tremi tedni, ko je država napovedala zvišanje trošarin na gorivo, pred tednom dni pa je bil Pariz priča enemu najhujših nemirov v zadnjih desetletjih. 

image
Številne trgovine so zaprte, izložbe pa so zaščitili z barikadami. FOTO: Reuters