Poraz proti Applu hud udarec za evropsko komisijo

Tehnološki velikan ni dolžan poravnati rekordne 13 milijard evrov visoke globe iz leta 2016.

Objavljeno
15. julij 2020 11.52
Posodobljeno
15. julij 2020 19.24
Znameniti logo podjetja Apple na pročelju njegove trgovine v Bruslju. Foto: Emmanuel Dunand/Afp
Ameriškemu tehnološkemu velikan Apple je pred splošnim sodiščem EU v Luksemburgu uspelo dokazati, da davčna obravnava, ki je je bilo podjetje dolga leta deležno na Irskem, ni kršila evropskih pravil o državni pomoči. Sodišče je odločilo, da Apple tako ni dolžan poravnati 14,3 milijarde evrov visokega računa, ki mu ga je leta 2016, z argumentom, da je plačalo premalo davkov, naložila evropska komisija.

Razsodba predstavlja hud udarec za komisijo in evropsko komisarko za konkurenčnost Margrethe Vestager, ki si že več let prizadeva za to, da bi velike tehnološke korporacije v EU plačevale večje davke. Nanjo se je možno pritožiti. Če se bo komisija odločila za to, bo o primeru odločalo še sodišče EU kot najvišji sodni organ sedemindvajseterice.



Evropska komisija je pred štirimi leti irski vladi očitala, da je Applu več let zaračunavala bistveno nižji davek od dohodka pravnih oseb kot drugim podjetjem, kar so v Bruslju interpretirali kot nezakonito državno pomoč. Namesto standardne 12,5-odstotne davčne stopnje, ki je sicer ena najnižjih v EU, je bil Applu leta 2003 na Irskem zaračunan le enoodstotni davek, ki je desetletje kasneje padel na 0,005 odstotka. Komisija je posledično presodila, da je Apple dolžan za 13 milijard evrov neplačanih davkov in še milijardo evrov obresti.

Tako Irska kot Apple se z odločitvijo komisije nista strinjala. Že od samega začetka vztrajata, da ameriško podjetje ni bilo deležno nikakršne preferenčne obravnave, ki ne bi bila skladna z irsko davčno zakonodajo. To stališče sta v odzivu na razsodbo ponovila tudi danes.

image
Evropska komisarka za konkurenčnost Margrethe Vestager. Foto: Emmanuel Dunand/Afp


Evropska komisarka za konkurečnost Margrethe Vestager se je na današnjo razsodbo odzvala z izjavo, v kateri je poudarila, da evropska komisija še naprej v celoti stoji za prepričanjem, »da morajo vsa podjetja plačati svoj pravičen delež davkov. Če države članice nekaterim multinacionalkam omočajo ugodnosti, ki niso na voljo njihovim tekmecem, to škodi pravični konkurečnosti v EU. Hkrati s tem prikrajšajo javno blagajno in državljane za zelo potrebne investicije – potreba po katerih je še posebno akutna v časih krize.«

Vestagerjeva je potrdila, da bo komisija preučila razsodbo in razmislila o naslednjih korakih. Za pritožbo ima sicer časa dva meseca.