Protestniki v Hongkongu vdrli v parlament

Po približno šestih urah jim je vendarle uspelo vdreti v poslopje.

Objavljeno
01. julij 2019 18.47
Posodobljeno
01. julij 2019 19.57
Oblasti so sporočile, da so morali do večera v bolnišnico odpeljati 43 udeležencev protestov in policistov. FOTO: Reuters
A. V., L. Z., STA
A. V., L. Z., STA
Po pričakovanjih 1. julij v Hongkongu ni bil miren. Ob 22. obletnici prehoda nekdanje britanske kolonije nazaj h Kitajski so protestniki znova zasedli ulice in se spopadli s policisti. Protivladni protestniki, ki nasprotujejo predlogu zakona o izročanju osumljencev hujših kaznivih dejanj Kitajski, so vdrli v tamkajšnji parlament.

Shod, ki se je medtem že zaključil, so zasenčile manjše skupine mladih in zamaskiranih protestnikov, ki so več ur oblegali zakonodajni svet, kot se imenuje tamkajšnji parlament. Večkrat so skušali vdreti vanj, a so jih policisti razgnali s solzivcem.

Preden so policisti prišli do parlamenta, so izgredniki, ki so nekaj ur pred tem vdrli vanj, že zapustili poslopje. Policija je tako brez odpora vstopila v plenarno dvorano in prevzela nadzor nad parlamentom.

image
Shod, ki se je medtem že zaključil, so zasenčile manjše skupine mladih in zamaskiranih protestnikov, ki so več ur oblegali zakonodajni svet, kot se imenuje tamkajšnji parlament. FOTO: Reuters


V parlamentu so pred tem protestniki s sten potrgali fotografije voditeljev mesta. Zasedli so plenarno dvorano in tam razvili hongkonško zastavo iz obdobja, ko je bil Hongkong britanska kolonija.

Oblasti so sporočile, da so morali do večera v bolnišnico odpeljati 43 udeležencev protestov in policistov. Med slednjimi jih je 13, ki so jih protestniki polili z neznano tekočino.

image
Protivladni protestniki, ki nasprotujejo predlogu zakona o izročanju osumljencev hujših kaznivih dejanj Kitajski, so vdrli v tamkajšnji parlament. FOTO: Reuters


Resda je vodja območne vlade Carrie Lam zakon za nedoločen čas ustavila, toda protestniki še vedno zahtevajo odhod vlade, ki je zelo naklonjena Kitajski, prav tako zahtevajo dokončen umik spornega zakona in vladno opravičilo.

Carrie Lam se je sicer udeležila proslave s slovesnim dvigom zastave, policija pa je razgrete protestnika odstranjevala s solzivcem. Demonstranti so kljub temu zaprli več mestnih ulic, razgrnili črno zastavo, nekateri so se spopadli s policisti.

Lamova je spregovorila za medije in zatrdila, da so junijski protesti znak, da morajo bolje poslušati ljudi. »Naučila sem se lekcije, zato zagotavljam, da bo prihodnje delo vlade bližje ljudem in se bomo hitreje odzivali na želje, občutke in mnenja skupnosti,« je dejala po poročanju BBC.

Hongkonška vlada je obsodila nasilje protestnikov. »Ti protestniki so resno ogrozili varnost policistov in drugih ljudi. Takšna nasilna dejanja so nesprejemljiva za družbo,« so poudarili.