Črnogorska oblast očitno pričakuje, da se ji bodo volitve obrestovale, kljub očitkom, da so ji položaji pomembnejši od zdravja ljudi, tako kot so se vladajočim strankam na Hrvaškem, v Srbiji in Severni Makedoniji. Predsednik Milo Đukanović je za 30. avgust razpisal parlamentarne in lokalne volitve v občinah Andrijevica, Budva, Gusinje in Kotor. Đukanović in njegova Demokratična stranka socialistov v državi vladata že vse od vzpostavitve večstrankarske demokracije leta 1989.
Spet ostrejši ukrepi
V Črni gori sta včeraj zaradi covida-19 umrla dva bolnika, po podatkih Univerze Johnsa Hopkinsa je umrlo 35 bolnikov. Do zdaj so potrdili 2283 primerov koronavirusa. V ponedeljek so v zadnjih 24 urah potrdili 95 novih okužb, največ v Podgorici. Zaradi koronavirusa je od včeraj spet obvezno nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih in na prostem za vse, starejše od sedmih let. Brez mask se je dovoljeno zadrževati na plažah in v nacionalnih parkih. Zbiranje je omejeno na največ 40 oseb na odprtih javnih krajih in na največ 20 oseb v zaprtih javnih prostorih. Prepoved delovanja diskotek, barov in nočnih klubov, porok, maturantskih, rojstnodnevnih in zasebnih zabav velja do 6. avgusta, prepoved zabavno glasbenega programa v gostinskih objektih pa je podaljšana do 30 julija.
Neuspešni dialog SPC z vlado
Črna gora je odprla še zadnje poglavje v pristopnih pogajanjih z EU, do zdaj je od 33 poglavij zaprla le tri. Čeprav je Srbska pravoslavna cerkev (SPC) sprejela poziv premiera Duška Markovića k dialogu, so se pogajanja o spornem zakonu o svobodi veroizpovedi včeraj končala brez rezultatov. Marković je pojasnil, da SPC ni hotela sprejeti njihove zahteve, da bi njene verske objekte lahko uporabljale druge verske skupnosti. V SPC so povedali, da so zavrnili ultimat o obvezni registraciji, ker SPC obstaja v Črni gori že osem stoletij.
Nezaupanje v srbsko zdravstvo
Zaradi slabih epidemioloških kazalnikov črnogorsko-srbska meja ostaja zaprta za srbske državljane, črnogorski letalski prevoznik Montenegro Airlines pa je tudi zaradi tega utrpel že za 15,1 milijona evrov izgube. V Srbiji so v zadnjih 24 urah potrdili 352 novih okužb s koronavirusom, zaradi covida-19 je umrlo devet bolnikov, do zdaj pa je umrlo 491 bolnikov. Na medicinske ventilatorje je priklopljenih 198 bolnikov s covidom-19, kar je največ od začetka epidemije, do zdaj so potrdili 21.605 okužb s koronavirusom.
Ker so zdravstvene razmere na meji katastrofe, je skupina 350 zdravnikov, zbranih v civilni pobudi Združeni proti covidu, zahtevala ustanovitev novega kriznega štaba, preiskavo navedb o prikrivanju podatkov ter konec ustrahovanja in politizacije. Njihovo odprto pismo srbski vladi je podprlo že več kot 700 zdravnikov. Navedli so, da je rahljanje ukrepov v predvolilnem času, ki je dopuščalo zborovanja, tekme, turnirje in proslave, privedlo do izgube nadzora nad epidemiološkimi razmerami. Zmeda glede podatkov o številu okuženih in preminulih je porušila zaupanje ljudi in zdravstvenih delavcev v zdravstveni sistem.