Dostop do obale so otrokom omogočili po številnih pozivih javnosti. Med drugim je izkrcanje otrok zahteval tudi oddelek za mladoletnike na sodišču v Catanii.
Še vedno se niso izkrcali preostali migranti, saj na krovu čakajo na odobritev. Italija jim je dovolila vplutje, vendar jim ne dovoli izkrcanja, dokler druge države Evropske unije ne bodo potrdile, da jih bodo sprejele. Bruselj še vedno išče rešitev, saj se nobena članica ni ponudila, da bi sprejela kakšnega izmed njih.
V mestu Agrigento na Siciliji naj bi medtem tožilstvo uvedlo preiskavo zaradi ugrabitve. »Me želijo obtožiti ugrabitve? Moja naloga je zaščita italijanskih meja,« je odločitev, da migrante zadržuje na ladji, upravičeval italijanski notranji minister Matteo Salvini. Ta je član italijanske desne populistične stranske Liga, druge najmočnejše stranke v parlamentu, ki želi uvesti ostre ukrepe proti ilegalnim priseljencem.
Pregovarjanje okoli migrantov na ladji Diciotti je povzročilo tudi trenja znotraj italijanske vladne koalicije. Predsednik poslanske zbornice Roberto Fico iz koalicijskega Gibanja 5 zvezd je zahteval, naj se vsem rešenim migrantom dovoli vstop na kopno.
Salvini mu je v odgovor dejal, da je Fico zgolj predsednik poslanske zbornice, on pa notranji minister z jasnim vladnim programom. Fico mu je hitro odvrnil, da je njegova naloga v vlogi predsednika poslanske zbornice poskrbeti, da država nikdar ne zanika temeljnih vrednot in človeškega dostojanstva.
Niti Italija in Malta še nista rešili konflikta, saj je Salvini malteški vladi očital nespoštovanje dogovorjenih obveznosti. Od junija, ko je v Rimu oblast prevzela nova populistična vlada, državi le prelagata odgovornost druga na drugo. V tem času je v Sredozemskem morju obtičalo že več ladij z rešenimi migranti.