»Verjamemo, da gre za najhujši napad na judovsko skupnost v zgodovini ZDA,« je v odzivu na dogodke v Pittsburghu opozoril Jonathan Greenblat, vodja Antidefamacijske lige (ADL), nevladne organizacije, ki po vsem svetu opaža pojavnost antisemitizma. Greenblatt je opozoril, da napad sovpada z zabeleženim zgodovinskim povečanjem števila primerov antisemitizma v ZDA.
Na mikro ravni to pomeni hud udarec za eno največjih judovskih skupnosti v Pensilvaniji. »To je najbolj črn dan v zgodovini Pittsburgha,« je dogodke opisal župan mesta Bill Peduto.
Sobotni strelski pohod se je zgodil v času šabata, medtem ko je v sinagogi potekal obred imenovanja novorojenega otroka. Strelec, identificiran kot Robert Bowers, je začel streljati kmalu po tem, ko je vstopil v sinagogo, vmes pa menda kričal, da si vsi Judje zaslužijo smrt. V dvajsetih minutah je ubil enajst ljudi, starih od 54 do 97 let. Med žrtvami sta bila po poročanju medijev tudi dva zakonca in brata. Preden se je strelec, opremljen z jurišnim orožjem in tremi ročnimi pištolami, predal, je pred sinagogo izmenjal ogenj še s policisti in ranil štiri izmed njih.
Zločin iz sovraštva
Policija in tožilstvo strelski pohod preiskujeta kot zločin iz sovraštva, ne kot obliko domačega terorizma. Vzrok za to so tako Bowersove izjave v času napada kot zgodovina njegovih protijudovskih objav na družbenih omrežjih. Obtožnica proti njemu je sestavljena iz 29 točk, strelca pa naj bi že danes privedli pred sodišče. Če bo spoznan za krivega, mu grozi smrtna kazen.
Ameriški politiki vseh barv s predsednikom Donaldom Trumpom na čelu so napad enoglasno obsodili. Trump je poudaril, da bi morali ljudje, kot je Bowers, za svoja dejanja plačati »ultimativno ceno«. Toda argumente, da bi ponovitve tovrstnih napadov v prihodnosti lahko preprečili z omejitvami pravice do nošenja orožja, je republikanski predsednik po pričakovanjih odločno zavrnil.
Vzroke za smrt enajstih ljudi je težko skoncentrirati samo na vprašanje orožne zakonodaje, še posebno ko statistike kažejo, da zločin ustreza trendu povečevanja sovraštva do Judov.
ADL je v svojem zadnjem letnem poročilu ugotovila, da se je število antisemitskih incidentov v ZDA lani povečalo za 57 odstotkov v primerjavi z letom prej. Organizacija je v vseh 50 zveznih državah zabeležila 1986 primerov fizičnih napadov, vandalizma in groženj, usmerjenih proti judovskim ustanovam. Washington Post je ugotavljal, da antisemitizem nima enega samega izvora: pojavlja se tako na radikalni levici kot na skrajni desnici. V primeru ZDA je gotovo tudi izraz toksičnega političnega diskurza.