Smrtonosni požari vzniknili zaradi kurjenja suhih vej

Nepreviden prebivalec, premalo gasilcev, močan veter in nedostopen teren so glede na preiskavo grških gasilcev vzroki za požar vzhodno od Aten.

Objavljeno
22. avgust 2018 12.13
Posodobljeno
22. avgust 2018 13.18
Žalostni prizori po požarih ... FOTO: Reuters
STA
STA
Nepreviden prebivalec, premalo gasilcev, močan veter in nedostopen teren so glede na preiskavo grških gasilcev vzroki za smrtonosen požar vzhodno od Aten, ki je julija zahteval najmanj 96 smrtnih žrtev. Moški je na hribu zažgal suhe veje, a kasneje ni pravilno pogasil ognja, zaradi močnega vetra pa so se ognjeni zublji razplamteli.

Po prvih rezultatih preiskave grških gasilcev je prebivalec nehote sprožil požar 23. julija, in sicer na hribu nad najhuje prizadetim območjem. Ker ni dobro pogasil gorišča, je močan veter razpihal žerjavico in ogenj se je nato hitro razširil, je razvidno iz poročila gasilcev, ki so ga v torek objavili grški mediji.

A katastrofa se je zgodila tudi zaradi pomanjkljivega števila gasilcev, gasilskih vozil in letal za gašenje, saj so bili v istem času zaposleni s požarom zahodno od Aten. Težave so bile še v koordinaciji ter zamudi pri razglasitvi evakuacije za ogrožena območja, povzema poročilo nemška tiskovna agencija DPA.

image
Grški premier Aleksis Cipras je obljubil 500 milijonov evrov za reorganizacijo služb za naravne nesreče. FOTO: Thanassis Stavrakis/AP


Grško pravosodje je sicer uvedlo ločeno preiskavo katastrofe. V požaru, ki je med drugim opustošil letovišče Mati blizu Aten, je bilo uničenih ali huje poškodovanih več kot 4000 stavb. Več ljudi se še zdravi v bolnišnicah.

Po požarih je odstopil namestnik notranjega ministra, pristojen za civilno zaščito, Nikos Toskas, zamenjana pa sta bila tudi načelnika policije in gasilcev.

Grški premier Aleksis Cipras je obljubil 500 milijonov evrov za reorganizacijo služb za naravne nesreče ter napovedal, da bodo zrušili 3200 nezakonito zgrajenih poslopij, ki zapirajo dostop do cest in obale na Atiki. Veliko žrtev so namreč med drugim povzročili zaprti dostopi do morja, zaradi katerih številnim ni uspelo zbežati pred ognjenimi zublji.