Med letošnjimi finalisti so se znašli Lula Carballo, Dominique Fortier, Karoline Georges, Kevin Lambert in Jean-Christophe Réhel. V protestnem pismu, ki so ga poslali francosko-kanadskemu časniku Le Devoir, so organizatorje nagrade pozvali k ponovnemu premisleku glede izbire osrednjega sponzorja.
»Naše neizmerno nezadovoljstvo izhaja iz dejstva, da ta trgovinski gigant nevarno kljubuje quebeškim knjigarnam. Vas moramo spomniti na prekarnost, s katero smo soočeni pri maloprodaji knjig ter založniških dejavnostih? Moramo omenjati nehumane metode, ki se jih poslužuje ta trgovinski gigant, ki predstavlja veliko nevarnost tudi za male založnike in kulturno v širšem smislu?«
Odgovorni pri quebeški literarni nagradi so v izjavi za javnost pojasnili, da niso bili obveščeni o partnerstvu z Amazonom ter so zaradi tega »boleče pretreseni«. Odločili so se, da podelitev nagrade zamrznejo, dokler ne najdejo ustrezne rešitve. Pri tem so se jim porajala vprašanja, ali nagrado lahko podelijo brez finančne podpore Amazona. Prav tako preiskujejo nove možnosti iskanja sponzorjev, ki bi bili v skladu z vrednotami, za katerimi stojijo tudi sami.
Kot poroča lokalni časnik Montreal Gazette, so se podeljevalci nagrade odločili, da se v prihodnjih dneh snidejo s predstavniki literarne skupnosti ter skupaj poiščejo podporo, ki jo potrebujejo za dokončno izvedbo podelitve. Poleg omenjenih petih finalistov je proti finančni podpori Amazona nastopilo tudi na tisoče učiteljev, ki so s podpisom peticije pozvali vlado ter zahtevali, naj se tudi sama opredeli do kočljive situacije.
Pri spletnem gigantu so dogodek kratko komentirali ter razložili, da so se kot sponzor odzvali z željo, da bi ljubezen quebeške književnosti spodbujali v regiji in širše.
Nagrado, vredno pet tisoč kanadskih dolarjev, sicer podeljujejo od leta 2003, v žiriji pa je na tisoče študentov, ki se odločajo med petimi fikcijskimi deli, ki so jih kanadski avtorji napisali v francoskem jeziku.