Po Macronovih besedah so za Francijo zelo pomembni odnosi s Srbijo. Kot je pojasnil, si želi v okviru obiska spoznati Srbijo, vlado in srbsko ljudstvo. Spomnil je na proslavo konca prve svetovne vojne v Parizu, na skupni boj Srbov in Francozov za svobodo ter obeležitev 180 letnice vzpostavitve diplomatskih odnosov med državama. Sklenil je z besedami, da je to njihova skupna zgodovina, ki jih obvezuje tudi za prihodnost.
Srbsko-francoski odnosi so toplo-hladni. Macrona pričakujejo hvalospevi tabloidov, ki so ga še včeraj pljuvali. Vučić je imenoval Macrona za voditelja prihodnosti, Pariz pa poleg Berlina uvršča med najpomembnejše evropske prestolnice, s katerimi je modro graditi čim boljše odnose. V preteklosti je bilo več nesporazumov kot sodelovanja. Beograd je bil ogorčen tudi zaradi proslave konca prve svetovne vojne v Parizu, kjer je bil kosovski predsednik Hashim Thaçi takoj za nemško kanclerko Angelo Merkel in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, medtem ko je bil Vučić nekje ob robu.
Pariz bi rad vodil kosovsko igro
Srbska diplomacija je nezadovoljna z Macronovim stališčem, da ne bo širitve EU pred reformami evropske politično-ekonomske zveze, ki jih ni na vidiku. Ker Francija skupaj z Nemčijo kroji evropsko zunanjo politiko, bi bilo za Srbijo pomembno, če bi se Pariz pod določenimi pogoji odločil, da bo sponzor srbskih evropskih povezav. Beograd lahko pričakuje, da bo Macron pohvalil dosedanje uspehe in poziv k nadaljevanju reform, ne pa tudi obljube, da bo Srbija hitro sprejeta v EU.
Francija in Srbija imata različna stališča o kosovskem vprašanju, ki obremenjuje odnose med državama. Po sporočilih srbskega državnega vrha, ki jih posreduje javnosti, je Francija enkrat zaveznik Kosova, spet drugič pa je naklonjena Srbiji. Prorežimski mediji navajajo, da Macron ni naklonjen kosovskim Albancem, kot edini argument pa poudarjajo, da Francija nasprotuje stoodstotnim carinam na blago iz Srbije in BiH. Vučić francoskega stališča še ni pojasnil javnosti.
Macron je namenil nekaj ostrih sporočil Beogradu in Prištini zaradi prekinitve dialoga. Parizu tudi ni bilo všeč, da so morali preložiti srečanje voditeljev Kosova in Srbije z Macronom in Merklovo, ki naj bi končno odmrznilo dialog. Macron bo vztrajal pri nadaljevanju dialoga, ker je kakršen koli sporazum v interesu EU, Francija pa želi pri tem igrati pomembno vlogo.
Beograd pričakuje ukinitev carin
Vodja srbske diplomacije Ivica Dačić pričakuje, da bo Macron prekinil carinsko igro Prištine. Po njegovih besedah ga ne more nihče prepričati, da Zahod z voditelji držav, kot sta Francija in ZDA, ki so zadolžili Prištino s svojim zavzemanjem za neodvisnost Kosova, ne morejo prisiliti kosovskega premierja Ramusha Haradinaja, da ukine sramotne carine, ki že osem mesecev blokirajo najpomembnejše balkansko politično vprašanje. Dačić ne pričakuje, da bo Francija poskušala pritisniti na Srbijo, naj prizna Kosovo.
Čeprav so v delegaciji z Macronom tudi gospodarstveniki, analitiki pričakujejo bolj skromne konkretne dogovore o gospodarskem sodelovanju in vlaganjih. Veliki kapital v Franciji je konservativen in se izogiba Srbiji. Vučić bo tako Macronov obisk izkoristil predvsem za propagandne namene. Če Srbija ne bi bila zelo pomembna, ne bi prihajali na obisk veliki državniki, je enostavna logika, ki jo sedanja oblast prodaja državljanom.