Donald Trump je napovedal, da se bodo carine s 1. januarjem z desetih odstotkov zvišale na 25 odstotkov, če državi ne bosta dosegli dogovora. Hkrati je zagrozil, da bodo »v primeru kitajskih povračilnih ukrepov proti našim kmetovalcem ali drugi industriji nemudoma prešli na tretjo stopnjo, kar pomeni dodatne carine za približno 267 milijard dolarjev vreden kitajski izvoz (v ZDA)«.
Predstavniki gospodarstva niso bili navdušeni, predsednik Nacionalnega združenja proizvajalcev (NAM) Jay Timmons je sporočil, da uvajanje novih carin ogroža pozitivne učinke, ki so jih prinesli nižji davki ter ukinjanje okoljskih in drugih pravil za podjetja. »Nihče ne zmaga v trgovinski vojni, delavci v proizvodnji upajo, da bo vladin pristop hitro prinesel rezultate,« je Timmons vljudno dal vedeti, da sedanja usmeritev ni najboljša.
ZDA so doslej že uvedle carine na 50 milijard dolarjev vreden uvoz iz Kitajske, ta je odgovorila z enako vrednimi protiukrepi, usmerjenimi predvsem proti ameriškemu kmetijstvu. Zaradi visokih carin na ameriško sojo so to začeli kupovati v drugih državah, cena pridelka pa se je v ZDA zaradi nenadoma prevelike domače ponudbe znižala za kar 20 odstotkov.