Odločitev sodišča je padla dan po tem, ko so se v medijih pojavila poročila o tem, da so ameriški in turški predstavniki dosegli dogovor o izpustitvi Brunsona.
Čeprav visoki predstavniki ameriške administracije, med drugim podpredsednik Mike Pence, niso želeli potrditi pristnosti poročil, so v izjavah za medije izrazili upanje, da bodo turški organi odstopili od pregona pastorja, obtoženega terorizma in vohunjenja, in mu omogočili vrnitev v ZDA.
Brunson, ki je od julija letos bival v hišnem priporu, se je danes zgodaj zjutraj pojavil na sodišču v bližini Izmirja, kjer se je udeležil četrte sodne obravnave svojega primera. Tožilci so obtoženmu očitali sodelovanje s terorističnimi skupinami, med drugim s prepovedanimi kurdskimi organizacijami. Očitali so mu tudi povezave z Gulenističnim gibanjem. Brunson je bil eden izmed več tisoč civilistov, ki so jih turški organi pregona aretirali po spodletelem poskusu državnega udara julija 2016.
Pastor, ki v Turčiji živi že dve desetletji, je vse obtožbe na svoj račun odločno zanikal.
Ameriški predsednik Donald Trump je najnovejši razvoj dogodkov v ameriško-turških odnosih na kratko komentiral prek twitterja, kjer je zapisal, da se »močno trudi za pastorja Brunsona« in da se veseli njegovega prihoda domov.