ZDA zmanjšujejo vojaško podporo Pakistanu

Odločitev Pentagona mora potrditi še ameriški kongres, Pakistan pa bo zavezništva začel iskati drugje.

Objavljeno
02. september 2018 10.30
Posodobljeno
02. september 2018 13.04
Obrambni minister ZDA Jim Mattis na novinarski konferenci v Washingtonu konec avgusta. FOTO: Manuel Balce Ceneta/Ap
Iz Pentagona so v soboto sporočili, da nameravajo zmanjšati vojaško pomoč Pakistanu. Odločitev za zmanjšanje vojaške pomoči za 300 milijonov dolarjev mora sicer odobriti še ameriški kongres, med razlogi za zmanjšanje pa so navedli pomanjkanje podpore ameriškim strateškim interesom v regiji. S tem so primarno ciljali na boj proti terorističnim skupinam, ki so si v Pakistanu našle zatočišče, poroča Reuters.

image
Predstavnik odnosov z javnostmi Pentagona Joseph Dunford in obrambni minister James Mattis na novinarski konferenci v soboto. FOTO: Zach Gibson/Afp


Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa že dlje časa pritiska na Pakistan, da pospešijo boj proti teroristom. Že na začetku leta je Trump tako napovedal, da bodo ZDA prekinile vojaško pomoč, Pakistan pa je obtožil »laži in prevar«. Med drugim je na svojih družbenih omrežjih zapisal, da azijska država omogoča varno zavetje za vse teroriste, ki jih poskušajo ujeti.





Ameriški uradniki so sicer že naslovili možnost, da se vojaška podpora ponovno vzpostavi, a le pod pogojem, da Pakistan spremeni svoje protiteroristične taktike. Minister za obrambo Jim Mattis je imel med poletjem možnost odobriti podporo v višini 300 milijonov dolarjev, a slednjega zaradi aktualne politike v Pakistanu ni storil.

image
Obrambni minister ZDA Jim Mattis na novinarski konferenci v Washingtonu konec avgusta. FOTO: Nicholas Kamm/Afp


»Zaradi pomanjkanja odločnih ukrepov in podpore vojaški strategiji južne Azije smo omenjenih 300 milijonov namenili za druge potrebe,« je poudaril predstavnik odnosov z javnostmi Pentagona.

image
Pakistan sicer zatrjuje, da se v državi bije oster boj z domačimi militantnimi skupinami.  FOTO: Arif Ali/Afp


Pakistanski uradniki sicer zatrjujejo, da se v državi borijo proti militantnim skupinam. V bojih je bilo ubitih več tisoč ljudi, za vojno proti skrajnežem pa so namenili že več milijard dolarjev. Po poročanju francoske tiskovne agencija AFP v Washingtonu menijo, da se pakistanska vojska ne zmeni za številne teroristične skupine ter da z nekaterimi celo sodelujejo. 

Po poročanju AFP analitiki opozarjajo, da zmanjševanje vojaške pomoči ne bo imelo velikega vpliva na to, da bi Pakistan ugodil željam Združenih držav, saj bodo zaveznike začeli iskati drugje, zlasti na Kitajskem.