S Cape Canaverala je v orbito odletela Spacexova raketa falcon 9, na njej pa kapsula dragon, v kateri sta Nasina astronavta Bob Behnken in Doug Hurley. Prvič so raketo poskušali izstreliti v sredo, a je bila narava premočna, tudi danes je bilo najbolj problematično vreme, a se je izboljšalo in ob 21.22 po našem času je proti Mednarodni vesoljski postaji poletelo prvo zasebno plovilo za posadko.
Astronavta Bob Behnken in Doug Hurley sta danes ponovila postopke, ki sta jih opravila že mnogokrat, saj pri izstrelitvah ničesar ne prepuščajo naključjem. Astronavta sta oblekla nove bele skafandre, posebej oblikovane za dragona, in opravila legendarno pot od stavbe Neila Armstronga na Cape Canaveralu, v kateri so tradicionalno pripravljali astronavte na polete že iz časov Apollov, do izstrelišča 39A, s katerega je julija 2011 poletel zadnji raketoplan. Od takrat Američani niso imeli svojega plovila za prevoz posadke do orbite oziroma Mednarodne vesoljske postaje.
Direktor Nase Jim Bridenstine je v nagovoru vidno čustven poudaril, kako zelo pomemben je bil ta dogodek za Nasi: »Slišal sem že to bobnenje rakete, ampak povsem drugače je, ko imaš na raketi lastno ekipo,« je dejal in dodal, da je ob izstrelitvi sicer molil, da bi se astronavta tudi srečno vrnila domov. Čeprav sta raketa in dragon opravila številna testiranja, gre vendarle za novo nepreizkušeno plovilo in polet je vsekakor tvegan.
Dragon je avtonomno plovilo, ki lahko polet opravi domala samo, a na tokratnem testu ga bosta astronavta upravljala večinoma ročno. Posebnost so zagotovo zasloni na dotik, posebni za vsakega astronavta prilagojeni sedeži. V tokratni konfiguraciji so nameščeni štirje, sicer ima lahko dragon sedem sedežev. Najpomembnejši pa so seveda varnostni sistemi, ki omogočajo hiter odlet plovila z osmimi superdraco motorji, če bi se zapletlo že na izstrelišču ali pa med samim letom.
Prva stopnja rakete je pristala na plavajoči ploščadi.
Astronavta bosta po izstrelitvi do postaje letela 19 ur. Še zdaj ni jasno, koliko časa bosta preživela na postaji, na kateri jih bodo pričakali astronavt Chris Cassidy in kozmonavta Anatolij Ivanišin in Ivan Vagner. Behnken in Hurley bosta na postaji največ štiri mesece, saj upoštevajo, da se po tem lahko nekoliko zmanjša učinkovitost solarnih panelov na dragonu. Nova Spacexova kapsula s pomočjo štirih padal pristaja v vodi. Ruski sojuzi, ki so za zdaj še vedno edini operativni vesoljski taksiji, pristajajo na trdnih tleh.
Direktor Nase Jim Bridenstine je na nedavni novinarski konferenci povedal, da bi lahko naslednji dragon poletel že 30. avgusta. Če bo na tokratnem testnem poletu vse potekalo brez težav.
Šef Nase ni izpustil priložnosti za zgodovinski sebek:
Naelektreno ozračje
V sredo je izstrelitev preprečilo vreme. Odločitev, da postopke 17 minut pred načrtovano izstrelitvijo ustavijo, je bila brez dvoma pravilna. Na prvem mestu je namreč varnost. »Zavedam se razočaranja, vreme nas je ustavilo, a to je bil vseeno velik dan za Naso in Spacex, sprejeli smo dobre odločitve. Ozračje je bilo preveč naelektreno in ob izstrelitvi bi lahko mi ustvarili strele,« je v sredo pojasnil direktor Nase.
Ustanovitelj Spacexa Elon Musk čuti veliko odgovornost do astronavtov. V intervjujih za ameriške medije je poudaril, da bo uspeh pripisal celotni ekipi, breme najmanjše nesreče pa prevzel na svoja pleča. »Zlasti me je zaskrbelo, ko sem videl njune družinske člane. Sinovoma astronavtov sem obljubil, da smo naredili vse, da se bosta očeta varno vrnila,« je povedal Musk, ki so se mu izpolnile sanje.
Takole sta se danes astronavta poslovila od družin:
Vesolje je zahtevno področje, kljub skrbnemu načrtovanju gre lahko marsikaj narobe. A ko so v igri roboti, govorimo le o finančni izgubi, človeška življenja so neprecenljiva in tako mora ostati, je poudaril profesor astrofizike dr. Tomaž Zwitter. »Raketoplane so ustavili, ker so ocenili, da varnost ni dovolj dobra. Spacex je v preteklih letih vedno igral igro, če kaj ne bo delovalo, bomo pač popravili. A ko govorimo o ljudeh v vesolju, je nujna visoka stopnja zanesljivosti in varnosti, kar seveda stane.«
Ameriški ponos
Izstrelitev posadke z ameriških tal z ameriško raketo je za vesoljsko velesilo sila pomembna. »Skoraj devet let ZDA niso mogle pošiljati astronavtov v vesolje z lastnimi plovili, ampak so za to uporabljali ruske sojuze. Rusi so tu zanesljivo in korektno opravljali delo za ves svet [s sojuzi letijo tudi evropski, kanadski in japonski astronavti], vesoljska postaja je delovala nemoteno, cen niso dvignili, tragičnega incidenta k sreči prav tako ni bilo. Stvari so potekale gladko, seveda pa je za vse koristno, da je ponudnikov več. Tu je seveda še ameriški nacionalni ponos,« je razložil Zwitter.