Na današnji dan je Galileo Galilei odkril tri Jupitrove lune (FOTO)

Pri Jupitru se trenutno mudi sonda Juno, ki je posnela nekaj izjemnih fotografij plinskega velikana. 

Objavljeno
07. januar 2019 12.56
Posodobljeno
07. januar 2019 13.49
Jupiter. FOTO: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran 
Največji planet v našem Osončju se ponaša s kar 79 lunami. Lani so odkrili zadnjih 12, morda planet skriva še kje kakšno, a prve tri Jupitrove lune je na današnji dan leta 1610 odkril Galileo Galilei, čigar astronomska opazovanja so imela ključno vlogo pri uveljavitvi heliocentričnega modela Osončja. Do njegovih opazovanj je namreč veljalo, da se vse vrti okoli Zemlje.

Galileo je svoj teleskop usmeril tudi proti plinskemu velikanu in opazil »tri zvezde, nevidne zaradi svoje majhnosti«, ki so blizu Jupitru. Naslednje noči je dopolnil svoja opažanja z dejstvi, da se »zvezde« premikajo relativno na planet, kar je nemogoče razložiti, če bi šlo res za zvezde.



Desetega januarja je opazil, da je ena izginila, kar si je razložil, da se je skrila za planet. Čez nekaj dni je sklenil, da krožijo okoli planeta. Tako je odkril prve tri od štirih največjih Jupitrovih lun: Io, Evropa in Ganimed. Zadnja je tudi največja luna v celotnem Osončju. Ganimed je celo nekoliko večji od Merkurja. Četrto luno iz skupine Galilejevih satelitov Kalisto je znameniti astronom odkril 13. januarja.

Pri Evropski vesoljski agenciji so še spomnili, da je na današnji dan istega leta Galilei spisal prvo pismo o opazovanjih Lune skozi teleskop. Ni bil ne prvi ne edini opazovalec Lune v tistem času, a je dokazal, da Luna nikakor ni popolna krogla, ampak ima razbrazdano neravno površje. Tako je zapisal, da je površje podobno kot na Zemlji, polno gora, ravnic in dolin.



Jupiter trenutno preučuje Nasina sonda Juno, ki ima izjemno eliptično 53-dnevno orbito okoli planeta. Vsaka orbita vključuje bližnji oblet planeta, skoraj tik nad oblaki. Cilj misije je razbrati, kakšna je notranja struktura planeta in kakšni sta atmosfera in magnetosfera. Kamere sonde pa seveda skrbijo, da lahko občudujemo lepoto nenavadnega sveta. Nekaj primerov:

image
Vidite delfina? FOTO: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Brian Swift/Seán Doran 


image
Vzhajanje lune Io. FOTO: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran 


image
Oblaki na severu planeta. FOTO: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran 


image
Jupitrov južni pol. FOTO: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt 


image
Znamenita nevihta. FOTO: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt /Seán Doran