-
Nov spektrometer omogoča povečano občutljivost meritev z NMR.
-
Omogoča snemanje pri manjših vzorcih oziroma v krajšem času.
-
Modernejši magnet manj vpliva na okolje in je varnejši za uporabo.
Dr. Janez Plavec, vodja centra za NMR-spektroskopijo visoke ločljivosti, je razložil, da je nuklearna magnetna resonanca odlična eksperimentalna metoda za potrjevanje kemijskih struktur molekul in s tem njihove istovetnosti. Omogoča tudi določanje prostorskih struktur bioloških makromolekul in njihove dinamike. Preučevanje kompleksnih molekularnih sistemov odpira možnosti za razvoj biološko aktivnih molekul in uporabo v farmacevtski industriji.
Nuklearna magnetna resonanca je ključno orodje za razumevanje bioloških procesov. Posodobitev opreme centra z zagonom novega spektrometra, ki so ga poimenovali Aska, ima tako po Plavčevih besedah pomembno združevalno vlogo med slovenskimi znanstvenimi institucijami in industrijo; instrument bo olajšal raziskave proteinov, nukleinskih kislin ter malih molekul, študij lastnosti bioloških makromolekul, omogočil bo kemijsko analizo na ravni atomov, izvedbo analiz v krajšem času. Nova oprema bo ključna tudi za izvedbo aplikativnih projektov ter analizo bioloških makromolekul in preparatov slovenske industrije, s tem pa za večjo konkurenčnost in povečanje prodaje na zahtevnih trgih. Poleg tega bo pripomogla k večjemu pretoku tujih študentov in raziskovalcev ter nadaljevanju bogate tradicije raziskav na področju materialov in znanosti o vedah o življenju z magnetno resonanco, je poudaril Plavec.
Preučevanje kompleksnih molekularnih sistemov odpira možnosti za razvoj biološko aktivnih molekul in uporabo v farmacevtski industriji.
Ob predaji spektrometra je bila navzoča tudi dr. Katherine Seley-Radtke z univerze Maryland, ki že več let sodeluje s profesorjem Plavcem. Povedala je, da so skupaj sintetizirali kandidate za zdravila proti več nalezljivim boleznim, kot so ebola, denga in zika, virus bližnjevzhodnega respiratornega sindroma in rumena mrzlica. Novi NMR-spektrometer z visokim poljem ločljivosti bo, je prepričana, pripomogel k razširitvi spektroskopskih tehnik in zmogljivosti, ki zagotavljajo dragocene informacije za projekte njene skupine.
Z Janezom Plavcem že leta sodeluje tudi dr. Naoki Sugimoto z univerze Konan v Kobeju. »Naše sodelovanje temelji na multidisciplinarnem pristopu, saj je glavni fokus naše skupine fizikalna kemija in termodinamska stabilnost struktur DNA in RNA, skupina prof. Plavca pa nam pomaga s svojim svetovno priznanim pristopom. Ta je dokazal svojo vrednost z mnogimi objavami v najboljših znanstvenih revijah. Zato smo toliko bolj veseli, da smo lahko navzoči pri predaji novega spektrometra, ki napoveduje nadaljevanje uspešne raziskovalne poti skupine prof. Plavca in raziskav v Sloveniji,« je poudaril japonski znanstvenik.