Cepljenje ne povzroča avtizma

Nova danska študija, kjer je sodelovalo 657.461 otrok, dokazuje, da med cepljenjem in motnjami v razvoju ni povezave.

Objavljeno
05. marec 2019 12.16
Posodobljeno
05. marec 2019 13.07
Zgolj lani se je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije število primerov obolelih za ošpicami, mumpsom in rdečkami podvojilo. FOTO: Shutterstock
Zadnje čase je svet zavzel množični strah, ki hromi starše ter jim preprečuje, da bi cepili svoje otroke, češ da cepiva povzročajo avtizem. Kljub številnim polemikam na to temo znanstvene raziskave ne potrjujejo dvomov, saj med nastankom razvojne motnje in cepljenjem ni povezav. Zadnje so potrdili tudi danski raziskovalci, ki so sledili razvoju 657.461 otrok v obdobju desetih let ter jim ni uspelo najti povezave med avtizmom ter cepivi proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (OMR), poroča revija Cnet.

Nova študija, ki jo je opravila skupina znanstvenikov na danskem inštitutu Statens Serum, tako nudi prispevek k že tako obsežnim dokazom, da med cepljenjem in avtizmom ni nikakršne povezave. Raziskovalci so spremljali podatke otrok, ki so se rodili med letom 1999 in 31. decembrom leta 2010. Nadalje so spremljali otroke od prvega leta starosti vse do leta 2013, ko so uradno zaključili raziskavo. S pomočjo danskega zdravstvenega registra so lahko med seboj primerjali cepljene otroke s tistimi, ki jih starši niso hoteli cepiti, ter ugotovili, da pri cepljenih otrocih ne obstaja povišano tveganje za razvoj avtizma.



Poleg tega so ugotovili, da se tudi pri otrocih, ki so zaradi določene genske predispozicije bolj dovzetni za razvoj motnje, zaradi cepljenja ni povečala možnost nastanka avtizma. »Cepiva OMR ne povečujejo možnosti nastanka avtizma, ne povzročajo avtizma pri bolj dovzetnih otrocih in niso povezana z množico primerov bolezni, ki se pojavijo po cepljenju,« so znanstveniki zapisali v zaključku študije, ki jo je sicer sofinanciralo tudi dansko ministrstvo za zdravje.

image
Nova študija, ki jo je opravila skupina znanstvenikov na danskem inštitutu Statens Serum, tako nudi prispevek k že tako obsežnim dokazom, da med cepljenjem in avtizmom ni nikakršne povezave. FOTO: Marko Feist 


Mit o povezavi avtizma s cepljenjem je sprožil sporni znanstveni članek, ki ga je Andrew Wakefield pred 20 leti objavil v priznani reviji The Lancet. Navedel je 12 primerov otrok, ki so bili po cepljenju s cepivi OMR diagnosticirani s kompleksno nevrološko motnjo, ki posamezniku onemogoča razvoj in napredovanje na način, kot je značilen za neavtistične otroke.

Kljub temu da so Wakefielda kasneje diskreditirali ter njegovo študijo umaknili, je bila njegova objava dovolj, da se skeptični starši po vsem svetu bojijo cepljenja. Posledično otroci zbolijo za težjimi boleznimi ter so bolj dovzetni za množično nalezljive bolezni. Tveganje zapletov zaradi bolezni je namreč bistveno večje kot tveganje zaradi neželenih učinkov, ki bi morebiti nastopili po cepljenju. Kot so zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), so resni neželeni učinki izjemno redki. Resna alergična reakcija po podatkih NIJZ nastopi pri eni osebi na 10.000 odmerkov.

image
Zadnje čase je svet zavzel množični strah, ki hromi starše ter jim preprečuje, da bi cepili svoje otroke,češ da cepiva povzročajo avtizem. FOTO: Tadej Regent/Delo


Zaradi porasta skeptičnih staršev, ki kljub številnim raziskavam še vedno verjamejo v povezavo med avtizmom in cepivi OMR, je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) oklevanje pred cepljenjem označila za največjo nevarnost za javno zdravje v letu 2019. »Cepljenje je eden izmed najugodnejših načinov preprečevanja bolezni,« so zapisali v poročilu WHO ter dodali: »Letno cepiva preprečijo od dva do tri milijone primerov smrti, če bi se svetovna pokritost s cepivi izboljšala, bi lahko preprečili še nadaljnjih 1,5 milijona smrtnih primerov na leto.« Oklevanje pred cepljenjem se je tako pridružilo vrsti najnevarnejših zdravstvenih groženj, kjer so navedene bolezni, kot so ebola, hiv, virus denge ter različna srčna obolenja.

Zgolj lani se je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije število primerov obolelih za ošpicami, mumpsom in rdečkami podvojilo, v svetovnem merilu pa so zabeležili 136.000 primerov smrti. Prav tako je le v prvih dveh mesecih letošnjega leta Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni evidentiral že 206 primerov obolelih, kar se hitro približuje 372 primerom, ki so jih imeli lani.