Nemški mediji: Schumi lahko ostane v komi do konca življenja

Menedžerka Michaela Schumacherja Sabine Kehm poudarja, da je stanje nekdanje dirkaške ikone še naprej stabilno.

Objavljeno
17. januar 2014 00.46
afp*Schumacher
J. P., Delo.si
J. P., Delo.si

Grenoble - Zdravniki v bolnišnici v Grenoblu, v kateri že skoraj tri tedne v umetni komi leži sedemkratni svetovni prvak v formuli ena Michael Schumacher, so z dolgotrajnim medijskim molkom razpihnili številne govorice o tem, kako bi lahko še vedno nespremenjeno Nemčevo stanje (»kritično, a stabilno, vendar izven smrtne nevarnosti«) vplivalo na njegovo nadaljnje življenje, v debato pa so se vključili tudi številni strokovnjaki s področja medicine, ki si ne upajo izključiti niti črnih scenarijev. V večini podobnih primerov, kot je Michaelov, namreč poškodovance zbudijo iz kome po enem do dveh tednih.

V Schumijevi domovini se krepi strah, da se nekdanji dirkaški zvezdnik ne bo več prebudil iz kome, kar sta visokonakladna časnika Bild in Focus podkrepila z izjavami strokovnjakov. Tako je nevrolog iz Kölna Gereon Fink zatrdil: »Očitno je Michaelovo zdravstveno stanje slabše, kot smo upali. Do podaljšanja umetno sprožene kome pride, ko so poškodbe tako resne, da lahko ogrozijo pacienta. Od dejstva, kje je prišlo do krvavitve, bo odvisno, ali bo prišlo do enostranske paralize, govornih težav in značajskih sprememb.«

Nevrokirurg z univerzitetne klinike v Oldenburgu Andreas Zieger pa je dodal: »Mogoče so še številni zapleti, zato ni vredno špekulirati. Govorimo o življenju in smrti. V teoriji je mogoče pacienta obdržati do konca življenja v komi, ki ne škoduje človeškim možganom. Prav možganske poškodbe so med najbolj zapletenimi, ki lahko prizadanejo človekovo telo. Napovedi o tem, kako dolgo naj bo ponesrečenec v komi, in o potencialnih zapletih so le poredko zanesljive.«

Pa še glas iz Londona, nevrolog Richard Greenwood pojasnjuje: »Tudi če Schumacher preživi, ne bo nikoli več isti Schumacher. Ko bo spet pri zavesti, bo povsem druga oseba - prej običajen Nemec kot pa športni superzvezdnik.« Preživeli po možganskih poškodbah imajo trikrat večjo možnost za prezgodnjo smrt.

Povsem drugače pa domneva glavni zdravnik formule ena Gary Hartstein, ki opozarja, da so vse omenjene napovedi posredovali ljudje, ki ne poznajo izvidov in poteka Schumijevega zdravljenja in preiskav. »Daljša obdobja brez novih informacij o stanju poškodovanca so nekaj povsem normalnega, zato gre zgolj za gola ugibanja na podlagi predpostavk in statistik. Je pa res malo verjetno, da bo Michael, ko se bo prebudil iz kome, še vedno isti Michael izpred nesreče. Lahko bo imel nekaj težav z motoriko in vedenjem, morda bodo posledice tudi dramatičnejše. Na vsak način pa sta potrebna potrpežljivost in temeljito delo vseh vpletenih,« poudarja 58-letni anesteziolog Hartstein.

Kot posledico Schumacherjeve zasebne nezgode pa so pri konstruktorskem prvaku v formuli ena Red Bullu svojemu novemu dirkaču Danielu Ricciardu prepovedali deskanje na valovih v bližini domačega Pertha zavoljo možnosti napada morskega psa. Ferrari podobnih smernic dirkačem ni dajal: »Verjamemo našim fantom, da znajo sami presoditi, kaj je nevarno in kaj ne.«