Bach: Ne izkoriščajte športa v politične namene

Nova člana Moka sta nekdanja hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović in predsednik Svetovne atletske zveze Sebasitan Coe.

Objavljeno
17. julij 2020 19.00
Posodobljeno
17. julij 2020 19.09
Thomas Bach je že sedem let predsednik Moka. FOTO: Fabrice Coffrini/AFP
STA
STA
Lozana - Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Thomas Bach je v uvodu 136. generalne skupščine mednarodnega olimpijskega komiteja, ki zaradi pandemije novega koronavirusa prvič doslej poteka prek video konference, dejal, da bo verjetno na naslednjih volitvah kandidiral še za en mandat, posvaril pa je proti možnim bojkotom olimpijskih iger. Obenem so v krovno športno organizacijo sprejeli nove kandidate, med njimi tudi nekdanjo prvo damo Hrvaške in vnzeseno navijačico, kar je bilo najbolj vidno na mundialu 2018 v Rusiji, Kolindo Grabar Kitarović ter upokojenega atletskega asa, zdaj predsednika Svetovne atletske zveze, Sebastiana Coa. Avstralec John Coates in Ng Ser Miang iz Singapura sta na podpredsedniških mestih nasledila Ugurja Erdenerja iz Turčije in Španca Juana Antonia Samarancha ml., ki se jima je končal mandat.

»Če boste vi, člani Moka, želeli, sem pripravljen na nov mandat predsednika ter nadaljevati služenje vam in olimpijskemu gibanju, ki ga imamo vsi zelo radi,« je uvodoma delegatom na dušo popihal Bach. Na čelu Moka je Belgijca Jacquesa Roggeja nasledil leta 2013 in tedaj za osem let postal prvi mož olimpijskega gibanja, šele deveti po vrsti.
 

Nevaren egoizem držav


Šestinšestdesetletni Nemec, dobitnik olimpijskega zlata v sabljanju leta 1976, bo tako verjetno kandidiral na kongresu, ki je predviden leta 2021 pred olimpijskimi igrami v Tokiu. Toda po sedanji olimpijski listini Moka bo njegov drugi mandat lahko dolg štiri leta.

image
Thomas Bach bi mandat podaljšal na 12 let. FOTO: Roberto Schmidt/AFP


V uvodnem nagovoru je opozoril tudi na vse večji egoizem in zavzemanje za zgolj lastne interese posameznih držav, kar se je posebej izkazalo v času korona krize. »Vidimo vse več zlorab športa v politične namene. Ta nevarnost postaja vse večja.«
 

Bojkoti nimajo smisla


Bach je ob tem spomnil na prvi bojkot olimpijskih iger leta 1980 v Moskvi, ki se jih ni udeležilo 42 držav kot odgovor na invazijo nekdanje Sovjetske zveze v Afganistan. »Tovrstni bojkoti na športnem področju nimajo nobenega političnega pomena in vpliva.«

Dodal je, da so tovrstna dejanja zgolj kazen, naložena nič krivim športnikom v državah, ki bojkotirajo. »Olimpijske igre so edini dogodek, ki povežejo ves svet v miru, solidarnosti in brez diskriminacije,« je ocenil Bach.

image
OI so prestavljene za eno leto. FOTO: Issei Kato/Reuters


Že uvodoma je izvedbo iz letos na naslednje leto prestavljenih OI ocenil kot mamutski izziv, ki ga skušajo opraviti skupaj z japonskimi organizatorji. »Nihče ne ve, kakšen bo svet julija in avgusta naslednje leto. Zato moramo pripraviti več možnih scenarijev za izvedbo teh iger. Skupaj z japonskimi prijatelji bomo igre pripravili tako, da bodo v skladu z globalno krizo in bodo obenem ohranile posebno poslanstvo in sporočilo olimpizma,« je izpostavil Bach.