Odpoved OI bi stresla svetovno ekonomijo

Preden bi odpovedali olimpijske igre prihodnje leto, bi jih veljalo še enkrat preložiti.

Objavljeno
16. junij 2020 11.22
Posodobljeno
16. junij 2020 13.30
Predsednik organizacijskega odbora Tokio 2020 Joširo Mori je povedal, da odpoved OI nikoli ni bila tema dosedanjih razgovorov z MOK. FOTO: AFP
STA
STA
Ljubljana - Harajuki Takahaši, član organizacijskega odbora tokijskih olimpijskih iger je v pogovoru za japonski športni dnevnik Nikkan Sports izjavil, da bi morali namesto o odpovedi iger, če se položaj glede koronavirusa v svetu ne bo izboljšal, raje razmisliti še o eni preložitvi.

Poletne OI v Tokiu bi morale biti od 24. junija do 9. avgusta, a so jih organizatorji v sodelovanju z Mednarodnim olimpijskim komitejem (MOK) marca zaradi koronavirusne krize preložili za leto dni.

To je prvič v dobi modernega olimpizma, da so igre prestavili; doslej so jih odpovedali le zaradi svetovnih vojn. Tako so odpadle poletne igre v Berlinu 1916, Tokiu 1940 in Londonu 1944 ter zimske igre v Cortini d'Ampezzo 1940 in Sapporu 1944.

Predsednik MOK Thomas Bach je kmalu po preložitvi iger za leto dni dejal, da v kolikor iger ne bo moč organizirati leta 2021, bodo te odpadle.

image
Predsednik Olimpijskega komiteja Thomas Bach je namignil, da bi OI lahko odpadle. FOTO: Reuters


A Takahashi ne deli njegovega mnenja, saj meni, da bi imela odločitev o odpovedi prevelike finančne posledice ne le za Tokio in Japonsko, temveč za ves svet.

»Japonska, pa tudi svetovna ekonomija bi z odpovedjo olimpijskih iger doživeli hud udarec. Menim, da bi morali vsaj razmisliti o še eni preložitvi, preden bi igre odpovedali,« je za Nikkan Sports dejal Takahaši.

Predsednik organizacijskega odbora Tokio 2020 Joširo Mori je pred nekaj dnevi dejal, da odpoved OI nikoli ni bila tema dosedanjih razgovorov z MOK.

»Prek videokonference smo govorili le o pripravah na OI 2021, ki se bodo začele 23. julija. Vse drugo so špekulacije, s katerimi se ne ukvarjamo,« je dejal tudi prvi mož mednarodnega olimpizma Bach.