Njena lanska bera so bila tri odličja s svetovnega prvenstva (dve zlati in srebrno), šest zmag v svetovnem pokalu in opravljena matura. Glede na okoliščine (šolske obveznosti) se je zdela vrtoglavo dobra in da bolje ne gre. A letos je še bolj osupljiva.
Preberite tudi:
Ko je le popolno dovolj dobro
Janji Garnbret še tretji naslov svetovne prvakinje na Japonskem
Vrh je bil dosegljiv le za Janjo
Ko je le popolno dovolj dobro
Janji Garnbret še tretji naslov svetovne prvakinje na Japonskem
Vrh je bil dosegljiv le za Janjo
Prva v zgodovini s trojčkom na istem prvenstvu
Pred zadnjo tretjino sezone ima Korošica sedem zmag v svetovnem pokalu, rekordnih šest na balvanih, kar ni uspelo nikomur pred njo, na svetovnem prvenstvu pa ji je uspelo doseči še vrsto novih mejnikov v ženski konkurenci: postala je prva, ki je ubranila naslov na balvanih in prva, ki je na istem prvenstvu osvojila zlato kolajno na balvanih in v težavnosti. Za piko na i se je v zgodovini vpisala kot prva, ki ji je na istem prvenstvu uspelo doseči trojček naslovov: zlatu na balvanih in težavnosti je dodala še tisto v olimpijski kombinaciji. Prihodnje leto bo ob premieri športnega plezanja v olimpijskem programu prva favoritinja.
Leto si bo gotovo zapomnila tudi po lastnem plezalnem centru, ki ga gradita skupaj z izbrancem Domnom Škoficem. Če bo šlo vse po načrtih, bosta v njem začela trenirati še letos. Drži, mlada plezalka se ne boji izzivov – ne v steni ne življenju nasploh.
»Ko pridem pod steno, gredo vse skrbi stran. Ljubezen do plezanja me drži na vrhu,« pravi Janja.
Samostojna od mladih nog
Navdušili so jo raznovrstni gibi. »Pri plezanju se zaljubim v življenje. Gre za izziv samega proti sebi, telesno in mentalno, na preizkušnji so tvoje sposobnosti. Zelo mi je všeč občutek, ko po številnih neuspešnih poskusih dosežeš vrh. V takih trenutkih vsakič znova spoznam, kako moč ima glava pri tem, kaj vse zmoreš,« je razmišljala Garnbretova.
Neuspeh v njenem besedišču ne obstaja
Dvajsetletna šampionka pravi, da ne obstaja čarobna paličica za uspeh. Svojo kakovost vidi v tem, da je dobra poslušalka, je hitro učljiva, osredotočena, motivirana, vselej se trudi pokazati svoj maksimum, in kar je najpomembnejše – obožuje to, kar dela. Še lani ni vedela, kaj pomeni beseda neuspeh.
»Še nikoli nisem bila neuspešna. Ni se zgodilo, da bi bila peta in bi se slabi rezultati kopičili. Zato nisem imela težkih psihičnih preizkušenj oziroma težav, ki bi mi jemale motivacijo. Razumljivo, tudi jaz kaj podvomim, ali sem ali nisem pripravljena za tekmo. Ko pa pridem pod steno, pod smer ali balvane, gredo vse te skrbi stran. Ostaneva samo jaz in stena. In želja po plezanju. Zelo rada plezam in ta ljubezen me drži na vrhu,« je pojasnjevala.
Letos se je znašla pred takšno preizkušnjo na težavnostni tekmi za svetovni pokal v Chamonixu, kjer je prvič ostala brez finala v tej disciplini: 9. mesto je kljub temu dober rezultat, boste rekli, a za šampionko, ki je vajena zmag in od sebe vselej zahteva največ, je bil to spodrsljaj, za katerega je na glas povedala, da noče, da bi se še kdaj ponovil.
Gibi, ki jih pred leti niso poznali
2020 bo športno plezanje doživelo olimpijsko premiero
Njene predstave na oprimkih, brezkompromisen slog in odločnost v steni občuduje ves plezalni svet – tekmice, moška konkurenca, trenerji, nekdanji šampioni ... »Navdušuje me njena koordinacijska sposobnost, verjetno ji telo že samo pove, kako se idealno postaviti, sploh pri problemih, pri katerih se je treba hitro odzivati. Pred leti takih gibov sploh nismo poznali, to, da skoraj tečeš po balvanih, da bi jih lahko splezal. Če bi Janja plezala v mojih časih, bi preplezala do vrha tudi vse moške smeri,« se ji je priklonila nekdanja tekmovalka Martina Čufar, prva slovenska plezalka s kolajno na svetovnem prvenstvu (2001). Z Garnbretovo sta edini, ki se ponašata z najžlahtnejšo kovino na tem velikem tekmovanju.Janja morda v javnosti deluje mirno in tiho dekle, a gre za odločno žensko, ki zelo natančno in dobro ve, kaj hoče. Še naslednjih pet let bi rada tekmovala, kot je doslej. Potem pa bi ubrala drugačno pot, zanimivo bi se ji bilo dokazovati v konkurenci le v balvanski sezoni, preostanek pa izpustiti in ta čas izkoristiti za skalo in poslovne priložnosti, med katerimi bo tudi plezalni center, ki ga gradita s Škoficem. Gradnja naj bi se začela v mesecu ali dveh, za javnost naj bi ga odprla prihodnje leto. Hkrati se ji zdi ta korak zelo pomemben za njene plezalne naslednike, prihodnost tega športa pri nas, v katerem trenutno ni takih možnosti za delo, kot jih imajo plezalci v tujini.
Odklop v tropskih krajih
A do ciljev prihodnosti je še dovolj časa, eden največjih bo tisti prihodnje leto na olimpijski premieri v Tokiu. Že zdaj jo spremlja tudi kamera, o njej namreč pripravljajo 90-minutni film, tesno za petami ji bodo od Tokia (svetovnega prvenstva) do Tokia (olimpijske igre), snemali so jo sicer že na tekmah za svetovni pokal v Villarsu in Chamonixu. Plezalni svet bo na olimpijskih igrah največ pričakoval od nje, a mlada šampionka s tem nima težav, s pritiski se odlično spopada.
Čeprav se vse njeno življenje vrti okoli plezanja, pa zna steno tudi odmisliti. Enkrat na leto si Korošica, ki rada kuha, bere in izvaja jogo, vzame tritedenski premor, ponavadi v decembru. Tedaj si s partnerjem privoščita popotniški oddih v tropskih krajih, kjer si odpočijeta glavo in telo. In nabereta energijo za nove plezalne izzive, ki si jih kaj hitro spet zaželita.
Kako potekajo tekmovanja?
Pri športnem plezanju se tekmuje v treh disciplinah: težavnosti, balvanih in hitrosti. Pri težavnosti plezajo tekmovalci po 15 do 20 metrov visoki steni, vseskozi vpenjajo vrv. Zmaga tisti, ki spleza najviše. Pri balvanih se merijo na nižjih stenah (do 4 m), niso varovani, ob napakah padejo na blazine. Tisti, ki reši največ problemov (v čim manj poskusih osvoji vrh), je zmagovalec. Pri hitrosti plezajo po 15 metrov visoki steni, položaji oprimkov so vselej enaki, zmaga tisti, ki jo najhitreje prepleza. Panoga bo doživela olimpijsko premiero v Tokiu prihodnje leto, kolajne bodo delili le v kombinaciji vseh treh disciplin. Če bo vključena tudi v olimpijski program v Parizu 2024 – o tem bodo odločali ob koncu leta –, bo hitrost ločena od kombinacije balvanov in težavnosti.