Da kaže biti pri ameriških trenerjih vedno previden, smo se naučili že v primeru Marka Miliča pred dvema desetletjema. Najprej Larry Brown pri Philadelphii in nato Danny Ainge pri Phoenixu sta kar tekmovala, kdo ga bo bolj pohvalil, da je vrhunski košarkar in fant od fare. Ko sta delila igralne vloge in minute, pa sta gledala na vrednost pogodb in sloves svojih adutov ter pozabila na letečega Kranjčana. Luka Dončić ima veliko boljše izhodišče, a višje je postavljena tudi njegova letvica. Še pred 20. rojstnim dnevom, ki ga bo praznoval 28. februarja, se želi prebiti med 12 najboljših košarkarjev zahodne konference, prepolno vrhunskih asov.
LeBron James, ki je tudi letos prejel največ glasov med vsemi, je že pod streho, prav tako Stephen Curry, James Harden, Paul George in Kevin Durant. Za sedem prostih mest za zahodnjake pa lahko pričakujemo ogorčeno bitko za simpatije strategov in morda celo podtalne prijeme. V čakalnici so namreč številni odlični košarkarji, med visokimi asi Anthony Davis (New Orleans), Nikola Jokić (Denver), Draymond Green (Golden State), Karl Anthony Towns (Minnesota), LaMarcus Aldridge (San Antonio) in Clint Capela (Houston), med branilci Russell Westbrook (Oklahoma), Klay Thompson (Golden State), Derrick Rose (Minnesota), Damian Lillard (Portland), Devin Booker (Phoenix), DeMar DeRozan (San Antonio), Jamal Murray (Denver), Jrue Holiday (New Orleans) ...
Prvi po Blaku Griffinu?
Da so okus in merila košarkarskega ceha drugačni kot pri laični javnosti, so prejšnji teden potrdili že dejavni zvezdniki, pri katerih se je Dončić uvrstil precej nižje kot pri navijačih in medijih – na 8. mesto med visokimi kandidati zahodne konference. Trenerji pa bi utegnili biti še trši oreh. Od nekdaj namreč poskušajo ubraniti košarko pred invazijo individualne statistike in pop kulture ter na najvišje mesto postavljajo moštvene dosežke. Hkrati pa s pedagoškimi prijemi pazijo, da ne bi zelenci prehitro dobili kril in statusa »legend«. Po Timu Duncanu leta 1998 sta se tako le dva novinca v ligi NBA prebila na tekmo All-Star: leta 2003 Yao Ming, ki se je z množično podporo kitajskih rojakov prebil v prvo peterko zahoda, in osem let pozneje Blake Griffin z glasovi trenerjev.
Charlotte 2019 vsekakor ne bo minil brez Luke Dončića. Včeraj so ga uvrstili na seznam desetih »neameriških« novincev in košarkarjev sredi druge sezone v ligi NBA, ki se bodo 15. februarja pomerili z enako sestavljeno selekcijo ZDA v dvoboju vzhajajočih zvezd. Poleg njega bodo v moštvu preostalega sveta igrali najboljši novinec prejšnjega prvenstva, Avstralec Ben Simmons (Philadelphia), prvi izbranec lanskega nabora Deandre Ayton (Bahami, Phoenix), Srb Bogdan Bogdanović (Sacramento), Finec Lauri Markkanen (Chicago), Britanec Og Anunoby (Toronto), Turek Cedi Osman (Cleveland), Kanadčan Shai Gilgeous-Alexander (LA Clippers), Latvijec Rodions Kurucs (Brooklyn) in Nigerijec Josh Okogie (Minnesota). Vodil jih bo Dončićev sloviti klubski soigralec in neuradni mentor Dirk Nowitzki, oba pa bi lahko imela na vikendu vseh zvezd dodatni vlogi. Slovenskega asa namreč zelo resno usmerjajo v tekmovanje v košarkarskih spretnostih, v katerem se je pred petimi leti preizkusil Goran Dragić, 40-letni Nemec pa ima v žepu vabilo za tekmovanje v metanju trojk.