Zaradi korupcije aretirali Michela Platinija

Nekdanjega predsednika Uefe so aretirali zaradi vpletenosti v nepravilnosti pri izbiri gostitelja svetovnega prvenstva 2022.

Objavljeno
18. junij 2019 10.26
Posodobljeno
18. junij 2019 12.09
Platini je leta 2007 postal prvi nekdanji igralec, ki je bil izvoljen na mesto predsednika Uefe. FOTO: Alberto Pizzoli/AFP
L. Z., N. Gr., M. H.
L. Z., N. Gr., M. H.
Nanterre - Nekdanjega predsednika Uefe Michela Platinija so francoski policisti aretirali zaradi vpletenosti v nepravilnosti pri izbiri gostitelja svetovnega prvenstva v nogometu 2022, poročajo tuji mediji.

Platinija so oblasti v Nanterru, predmestju Pariza, aretirale danes zjutraj in ga odpeljale na pridržanje, domnevno so ga aretirali agenti protikorupcijske službe. Platiniju že nekaj časa očitajo vrsto nepravilnosti pri izbiri gostitelja svetovnega prvenstva leta 2022, ko so kljub številnim pomislekom izbrali Katar, zaradi vrste afer je Platini na koncu moral odstopiti z mesta predsednika Uefe in naredil prostor Aleksandru Čeferinu

Platini je bil leta 2015 še glavni kandidat, da na mestu predsednika Fife zamenja Seppa Blatterja, nato pa mu je etični odbor Fife prepovedal delo v nogometu za štiri leta zaradi zgoraj omenjenih nepravilnosti. 
 

Za nedovoljeno pomoč 1,35 milijona evrov


image
Sepp Blatter (levo) je domnevno prek Fife nakazal dva milijona švicarskih frankov Michelu Platiniju, zato sta bila ob koncu leta 2015 oba suspendirana, zdaj ju preiskuje tudi policija. FOTO: Reuters


Francoza obtožujejo, da je za pomoč pri izbiri Katarja na nedovoljen način zaslužil 1,35 milijona evrov, Platini pa vse obtožbe še vedno zavrača. 

Poročila iz francoskih medijev še navajajo, da so na zaslišanje povabili tudi Clauda Gueanta, nekdanjega svetovalca francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki pa ni bil aretiran.


V Švici lani opustili pregon


Platini je sicer lani dobil eno pravno bitko, švicarsko tožilstvo je opustilo pregon proti njemu zaradi prejema spornega nakazila od Mednarodne nogometne zveze (Fife) leta 2011. Tožilec Cedric Remund se je za takšen korak odločil, ker ni bilo dovolj dokazov za sodni pregon vodje evropskega nogometa med letoma 2007 in 2015. Takrat mu je Fifa naložila osemletni suspenz, po uspešni pritožbi na Mednarodno športno arbitražno razsodišče (CAS) v Lozani pa je Francoz dosegel prepolovitev kazni.

image
Michel Platini ob številnih preiskavah zatrjuje, da gre za zaroto proti njemu. FOTO: Charles Platiau/Reuters

 
Nekdanji Juventusov in reprezentančni as, ki je lani tudi napovedal pritožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu, še vedno kategorično zavrača očitke in zatrjuje, da bo dokazal svoj prav in si opral ime. »Ne priznavam brezveznih sodnikov Fife in CAS. To niso pravi sodniki. Pričakujem prave, velike odločitve švicarskega tožilstva, ki je samo opravilo preiskavo v zvezi z domnevno nelegalnim plačilom,« je tedaj dejal Platini.


Platini: Zarota proti meni


Zdaj ga obravnavajo domači organi pregona, še vedno pa trdi, da gre za zaroto proti njemu. »Ne vem, ali se bom vrnil v nogomet, ampak verjamem, da so se pri CAS in Fifi zarotili proti meni. Tam so vsi prijatelji med seboj. V vseh športnih procesih so mi sodili brez možnosti obrambe, ampak nobena obtožba o korupciji ni obstala na nogah. Zdaj bom napadal jaz, ker želim, da bi bili kaznovani vsi zarotniki, ki so mi preprečili, da bi postal predsednik,« je Platini pred dvema tednoma povedal v pogovoru, objavljenem v italijanskem športnem časniku Gazzetta dello Sport.

Nogometni virtuoz, selektor, predsednik

 
Platini je bil rojen 21. junija 1955 v Joeufu v Franciji, najbolj pa je poznan zaradi izvrstnih predstav na nogometnih zelenicah, še vedno velja za enega najboljših nogometašev vseh časov. Platini je v letih 1983, 1984 in 1985 osvojil zlato žogo za najboljšega igralca na svetu, kot napadalni zvezni igralec je igral za Nancy, Saint-Etienne in nato za Juventus, kjer si je ustvaril sloves nogometnega zvezdnika. Z Juventusom je dvakrat postal italijanski državni prvak, leta 1985 je osvojil tudi ligo prvakov.
 
Po koncu igralske kariere, zaključil jo je leta 1987, je le leto zatem postal trener francoske reprezentance, na klopi galskih petelinov je sedel do leta 1992. Zbral je tudi 72 tekem v dresu francoske reprezentance, dosegel je kar 41 zadetkov. S francosko reprezentanco je leta 1984 osvojil naslov evropskih prvakov, dve leti kasneje je bil tretji na mundialu.
 
Platini je leta 2007 postal prvi nekdanji igralec, ki je bil izvoljen na mesto predsednika Uefe, bil je tudi podpredsednik francoske nogometne zveze. Njegova funkcionarska kariera se je končala leta 2015, ko je zaradi sumov korupcije dobil prepoved delovanja v nogometu.


Platiniju 10. oktobra poteče prepoved delovanja v nogometu, nova preiskava bi to lahko spremenila. Sicer pa je bil Francoz oziroma njegova pravna služba zelo dejavna v zadnjem letu. Kot je dejal, je prešel v nasprotni napad. V Franciji je proti neznanim storilcem sprožil proces zaradi krive prijave. Pri Evropskem sodišču za človekove pravice je sprožil postopek, ker ni bil deležen pravičnega procesa, pritožil se je zaradi retroaktivnosti kazni ter ker so mu odvzeli pravico do opravljanja dela. V Švici je Andeasa Bantela, govornika etične komisije Fife, ovadil zaradi obrekovanja, tako kot Andreasa Martija, predstavnika za stike z javnostjo švicarskega generalnega tožilca Michaela Lauberja.


Dobri odnosi s Čeferinom


Na vprašanje, ali proti njemu deluje tudi predsednik Fife Gianni Infantino, je odgovoril: »Ne morem si predstavljati, da bi po vsem, kar sem storil zanj in za Uefo v obdobju, ko je bil njen sekretar, deloval proti meni. Ampak ne vem ... Ne vem, kje je bil na začetku, vem, da je potem bil zelo dejaven v tej smeri, da se jaz ne bi vrnil. Švica je majhna, vsi govorijo, nekateri mislijo, da je Infantino pred menoj vedel za obtožbe proti meni, da se je pred tem že sestal z generalnim tožilcem Lauberjem. Kakorkoli, Infantino je malo po tem prišel do mene in mi dejal, da namerava kandidirati za predsednika Fife.«

V pogovoru, na katerega je Platni povabil novinarje iz Italije, Francije, Španije, Anglije, Švice in Portugalske, je spregovoril tudi o odnosu z Aleksandrom Čeferinom. »Najini odnosi so dobri, občasno govoriva, ampak zdaj je predsednik Uefe in mu ne smem nič svetovati. Šef odloča.«