Preberite tudi:
Nemci oživljajo nogomet kot prvi v Evropi: v igri tudi sklada KKR in Apollo
Angleži ustvarijo 6 milijard evrov prihodkov, toda nič za obdobje krize
St. Peterburg brezhibno pripravljen na euro tudi čez eno leto
Za zdaj gre za idejne predloge, naslednji dnevi bi lahko ponudili bolj tehtne odgovore na vprašanja: ali lahko Italijani igrajo do konca prvenstva na rimskem olimpijskem štadionu – na njem domujeta Lazio in Roma – z okolico, ali lahko Španci naredijo podobno z igranjem tekem na večih prizoriščih Kanarskih otokov (tam premorejo več prvoligaških štadionov) ter, ne nazadnje, si upajo to storiti Angleži, ki bi določili prvaka s tekmami na Wembleyju?
Liverpool bo prekinil tridesetletno sušo
Trenutni položaji so znani, zato bi omenjeni predlogi različno ustrezali posameznim klubom – odvisno od njihovega položaja na lestvici. Italijanom manjka do konca sezone še dolgih 12 kol, med prvimi petimi so Juventus (63 točk), Lazio (62), Inter (54), Atalanta (48) in Roma (45). V Španiji pogrešajo enajst kol, lestvica je: Barcelona 58, Real Madrid 56, Sevilla 47, Real Sociedad in Getafe po 46, Atletico Madrid 45, Valencia 42, … Zelo napeto in izenačeno, torej.
Anglija? Boj za prvaka je odločen 9 kol pred koncem sezone, 30-letno sušo bo prekinil Liverpool (82), na varnem naj bi bila tudi Manchester City (57) – če ne bo obveljalo pri izključitvi iz Evrope – in Leicester (53), za položaj v ligi prvakov se bodo udarili Chelsea, Manchester United, Wolverhapton in Sheffield.
Klubi bi živeli v nekakšni polodprti karanteni
Največ tekem je preostalo naši zahodnim sosedom, ki bodo prav ta teden – do četrtka – vnovič odločali o tem, kako in kdaj naprej s sezono v serie A. Italijanska zveza (FIGC) išče pot, po kateri zakasnjen urnik te sezone ne bi vplival na urnik sezone 2020/21. Sredini sestanki bodo namenjeni operativnemu načrtu določanja protokola tekem. Predstavniki zdravniške komisije FIGC se bodo dobili tudi z zdravniki iz »prve bojne linije«, da bi dorekli režim organizacije tekem, s katerim bi zagotovili varnost nogometašev, klubskemu osebju, uradnim osebam in produkcijskim ekipam posameznih tekem.
Ideja? Vseh 20 ekip serie A bi bilo nastanjenih v Rimu, uporabljale bi lokalno infrastrukturo za treninge in tekme. Vse tekme bi igrali brez navzočih gledalcev, klubi in njihovo osebje pa bi bili nastanjeni v ločenih hotelih v nekakšni polodprti karanteni, drugo osebje – uradne osebe, produkcijske ekipe in mediji – bi v tem času živelo na podoben način v drugih hotelih.
Tudi Real Madrid bi domoval na Kanarskih otokih
249 dni je minilo od prve tekme angleškega prvenstva v tej sezoni, 9. avgusta je Liverpool s 4:1 zmlel Norwich.
Podobno kot Italijani so že prej razmišljali tudi Angleži, ki želijo prav tako sezono spraviti pod streho in rešiti vsaj prihodke od prodaje TV pravic. Ta zamisel resda ni naletela na pozitiven odziv med Otočani, toda dnevnik Times je objavil novico, po kateri naj bi angleška nogometna zveza (FA) ponudila svoja reprezentančna objekta – štadion Wembley v Londonu in vadbeno središče Park St. George v Burtonu – kot nevtralni prizorišči za tekme brez gledalcev. Tako Italijani kot Angleži »predvidevajo« datumsko vrnitev svojih lig za prvi teden junija.
Španija? Združenje hotelirjev s Kanarskih otokov Tenerife, Las Palmas, La Gomera in El Hierro predlagajo, da bi preostala kola prekinjene sezone primere division igrali pri njih. Predsednik združenja Jorge Marichal je poslal pismo predsednikoma španske nogometne zveze in lige: »Zaradi razdalje smo zaščiteni pred novim koronavirusom. Na voljo imamo dovolj ustreznih nogometnih igrišč, ki so primerna tudi za tekme 1. lige, ob njih pa igrišča za pripravo igralcev.« Bomo videli …