Ena tekma, ena možnost – vse ali nič

Svetovno prvenstvo ni kot svetovni pokal, večji so breme, pozornost in pričakovanja. Šteje samo kolajna.

Objavljeno
04. februar 2019 09.00
Posodobljeno
04. februar 2019 09.00
Na svetovnem prvenstvu šteje le kolajna. Tina Maze jih je kot najuspešnejša slovenska alpska smučarka osvojila devet, med njimi so štiri zlate. FOTO: Matej Družnik/Delo
Danes se začenja svetovno prvenstvo v alpskem smučanju. Čeprav imajo smučarji enako pripravo oziroma rutino na vseh tekmovanjih, pa se svetovni pokal, v katerem se merijo vso sezono, precej razlikuje od svetovnega prvenstva. Na slednjem štejejo samo kolajne. Ena tekma pomeni eno priložnost, popravnega izpita ni. Zaradi povečane pozornosti javnosti in pričakovanj okolice se poveča tudi količina motečih dejavnikov. O pripravi za obe vrsti tekmovanj so za Delo razmišljali Lindsey Vonn, Ester Ledecka, Tina Weirather, Ragndhild Mowinckel ...

Veliko lekcijo so dobili v ekipi Ilke Štuhec pred dvema letoma v St. Moritzu. Na SP je prišla premierno v vlogi favoritinje – in to v treh disciplinah –, prvič se je znašla v situaciji, ko je bila največja pozornost na velikem tekmovanju uperjena vanjo. Stvari se niso odvijale po željah, dve priložnosti za kolajni (superveleslalomsko in kombinacijsko) je zapravila, pred odhodom domov ji je tako ostala le ena (smukaška). Kot je razkrila njena mama in vodja ekipe Darja Črnko, so se tedaj naučili, da morajo prav vsi člani ekipe ohraniti mirno glavo, preprečiti paniko in živčnost ter tako svoji tekmovalki pomagati, da se čim bolje izogne stresu.


Več pompa, več vsega


»Priprava za velika tekmovanja je posebna, zato ker ta dogodek prinese veliko več pompa in veliko več ljudi, kot smo jih vajeni v svetovnem pokalu. Navsezadnje se združita na istem prizorišču tudi obe karavani, torej moška in ženska, ogromno je novinarjev in medijske pozornosti. Največji problem vidim v vsem tem dogajanju okrog smučanja. Zavedamo se, da brez tega ne gre, saj je tudi ta druga plat sestavni del prvenstva, a na tej točki je pomembna spretnost spremljevalnih ekip glavnih akterjev. Čim več teh obveznosti naj namesto tekmovalke opravi ekipa, da lahko njej ostanejo rituali, ki se jim posveča na drugih preizkušnjah. Le tako lahko potem na štartu v minuti oziroma dveh pokaže svoj maksimum,« je pojasnjeval trener v ekipi Štuhčeve Grega Koštomaj.

image
Trener Ilke Štuhec Grega Koštomaj pravi, da je za tekmovalke pomembna spretna ekipa, ki jo zaščiti pred velikim pompom SP. FOTO Tadej Regent/Delo


Poudaril je, da priprava tekmovalca na SP ne sme biti bistveno drugačna od tiste, ki jo ima sicer skozi sezono. »Tisti, ki je na štartu sproščen in se po progi požene brez razmišljanja, da je štartal na tekmi posebnega pomena, bo v cilju tudi imel dober rezultat in bo zadovoljen. Drugi, ki ima nekje v podzavesti drugačen pritisk kot na preostalih tekmah, se bo težje sprostil in pokazal, kar zmore,« je opozoril trener, ki je s Štuhčevo na SP v St. Moritzu osvojil zlato v smuku. Ta teden bo imela vsa ekipa priložnost uveljaviti vse tiste izkušnje, ki jih je pridobila pred dvema letoma v Švici.
 

Mikaelina svoboda


O tem, kako pomembna je sproščenost tekmovalke, je razpredal tudi Mike Day, glavni trener Mikaele Shiffrin. »Naše priprave za SP in svetovni pokal so si zelo podobne, drugače je na olimpijskih igrah, ki imajo v ZDA dodatno razsežnost, zanje bi žrtvovali več rednega tekmovalnega urnika, da bi prišla na igre spočita in z dobrim treningom v nogah. SP je za Mikaelo na nek način priložnost za svobodo, saj to tekmovanje ni povezano z bojem za veliki kristalni globus in lovorikami v posamičnih disciplinah, za katere se dokazuje vso sezono,« je povedal Day, ki je leta 2013 v Schladmingu s svojim tedanjim tekmovalcem Tedom Ligetyjem na štirih preizkušnjah osvojil tri naslove svetovnega prvaka; v veleslalomu, superveleslalomu in kombinaciji.

600
alpskih smučarjev in smučark se bo od danes do 17. t. m. dokazovalo na SP v Åreju


S Shiffrinovo ima za sabo eno SP, isto kot Koštomaj s Štuhčevo. Bilo je Američankino prvo, na katerem je osvojila dve kolajni, poleg zlate v slalomu še srebrno v veleslalomu. »Tam je pokazala izjemne smučarske predstave! Tisti njen slalom uvrščam v kategorijo najlepših v zadnjih treh sezonah,« je poudaril, da priložnost kratkega umika od petmesečne turneje svetovnega pokala za Shiffrinovo pomeni tudi smučarski užitek in zabavo. Vendar tudi ta zabava ima jasno začrtane želje, natančno vedo, na kaj merijo in tudi zato ohranjajo premišljenost. Ne bi je radi pahnili v preširok program, ker bi ta nekje terjal davek in ne bi mogla vsakič, ko stopi na smuči, prikazati najboljše smučanje – kar je njen osrednji cilj.

image
Mikaela Shiffrin (desno), Anna Swenn Larsson in Wendy Holdener so se iz Maribora dobre volje odpravile na SP na Švedsko. FOTO: Tomi Lombar/Delo

 

Posebna kategorija: presenečenja


Ta svoboda, ki jo omenja Day, se lepo odraža pri češki deskarki na snegu Ester Ledecki, ki je šokirala smučarske kroge z olimpijsko zmago na superveleslalomu v Pjongčangu. »Vse od otroštva sem vsaki tekmi pristopala enako. Večina športnikov ima začrtane višje cilje v sezoni, jaz pa na vsaki tekmi, na kateri štartam, grem po svoj maksimum,« je razkrila. Letos bo izpustila deskarsko SP, saj ji to veliko tekmovanje ta čas predstavlja večji izziv v alpskem smučanju. V svetovnem pokalu v tej zimi ne izstopa, a velika tekmovanja so platforma, na kateri njena neobremenjenost pride do izraza, zato je v Åreju ne gre pozabiti.

image
Zvezdnica deskanja na snegu Ester Ledecka je v tej zimi dala prednost smučanju. To bo zanjo drugo SP. FOTO: Matej Družnik/Delo


Ledecka je bila največje presenečenje na OI v Južni Koreji, v isto rubriko pa sodi tudi norveška tekmovalka Ragnhild Mowinckel. Izkazala se je z dvema srebrnima kolajnama. Tudi ona ni sodila v ožji krog favoritinj. »Vsekakor je SP drugačno tekmovanje kot preizkušnja v svetovnem pokalu, saj veš, da gre za velik dogodek in edino, kar tam šteje, je kolajna. Sta pa obe vrsti tekmovanj povezani, saj je – govorim zase –, pomembno, s kakšno sezono prihajaš na SP, torej, ali je bila uspešna ali ne. Če ni bila, greš na veliko tekmovanje z nižjim samozaupanjem, a hkrati z možnostjo presenečenja, saj so ta pogosta. Jaz sem bila eno od teh na lanskih OI, vendar sem na vrhunec sezone prišla z odlično popotnico s tekem za svetovni pokal. OI so pravzaprav vstopile v mojo formo. Bolje je, da se veliko tekmovanje tako časovno uskladi z mano, kot obratno – da se jaz usklajujem z njim,« je razkrila nekoliko drugačen pogled in dodala, da na SP vsi premikajo svoje meje še bolj, kot to počnejo v svetovnem pokalu, v katerem je priložnosti več.

image
Ragnhild Mowinckel je prijetno presenetila že na olimpijskih igrah z dvema kolajnama. Lovorike s SP še nima.FOTO: Matej Družnik/Delo

 

Napad na 110 odstotkih


Za Tino Weirather bo SP v Åreju šesto v karieri. Tam je nastopila že na tistem pred 12 leti. V vseh teh nastopih je iztržila srebrno kolajno na zadnjem SP v Švici. »Pri pripravi za SP skušam delati enake stvari kot na drugih tekmah, saj hočem vsaki pristopiti zelo resno. Hkrati pa se zavedam, da ne moreš na SP gledati kot na svetovni pokal, ker SP ni svetovni pokal. Sprejeti moraš, da je nekaj več – da je večje breme, pozornost, pričakovanja. Preden odidem na velika tekmovanja, skušam svoje misli privaditi na to. Na ta način sem potem pripravljena na soočanja s pritiskom,« je povedala, kako pristopa enim in drugim tekmam.

image
Na Švedskem bo zadnje tekmovalno dejanje zvezdnice Lindsey Vonn. Ta teden bo končala kariero. FOTO: Matej Družnik/Delo


Svetovno prvenstvo je vse ali nič. Cilj je kolajna in zanjo je treba smučati na 110 odstotkih, na robu.
Lindsey Vonn


Kaj pomenijo pritiski najprestižnejših tekmovanj dobro ve najboljša alpska smučarka vseh časov, lastnica sedmih kolajn na sedmih SP, Lindsey Vonn. Želja za tovrstnimi lovorikami jo je vselej močno gnala. »Moja rutina je vedno ista, edina razlika je, da se ti na SP ni treba ukvarjati s tem, kako se postaviš, v smislu, koliko točk potrebuješ za katero lovoriko. SP je vse ali nič! Cilj je kolajna in zanjo je treba smučati na 110 odstotkih, na robu. Ena tekma – ena možnost. Če se je lotiš s pristopom, da nekaj braniš, potem na velikih tekmovanjih nikoli ne boš zmagal. Če pomislite logično; če si preveč živčen, ne pričakuj dobrega nastopa. V čem je smisel živčnosti? Sprosti se in poženi na vse!« je sogovornica spomnila na svojo brezkompromisno držo, ki jo je popeljala do 82 zmag v svetovnem pokalu in 10 kolajn na velikih tekmovanjih, a tudi do številnih poškodb, zaradi katerih bo ta teden v Åreju končala kariero.