Na konferenci bomo med drugim razpravljali o tem, kako lahko izmerimo učinke športa na gospodarstvo. Kot pravi Janja Božič Marolt, direktorica Inštituta za raziskovanje trga in medijev Mediana, uspešna podjetja gledajo na to, da se njihova sponzorstva ujemajo z njihovimi vrednotami. To pomeni, da iščejo vrste športa, ki sporočajo vsaj podobne, če že ne enake vrednote. »Se pa vedno lahko najdejo skupne vrednote pri športu in podjetju, saj je s tem zagotovljena večja učinkovitost,« poudarja direktorica Mediane.
Kombinacija čustev in analitike formula za uspeh
Preberite še:
Družbena omrežja povezujejo športnike in navijače
Družbena omrežja povezujejo športnike in navijače
Učinki sponzorstva se seveda merijo, tako verjetno vsak sponzor najraje vidi, da se mu poveča prodaja. Na marketinškem segmentu bi bili zadovoljni že, če se pri uporabnikih ali v javnosti poveča priljubljenost blagovne znamke ali priporočilo blagovne znamke in podobno. »Končni cilj je ali povečanje prodaje nasploh, ali pri obstoječih uporabnikih, ali pa razširitev trga. Ker se prodajni kazalci spremljajo in se raziskave potrošnikov izvajajo, je to mogoče preprosto izmeriti,« pravi Janja Božič Marolt in dodaja, da pa so za to potrebne raziskave potrošnikov, kajti brez njih tudi iz prodajnih rezultatov ne moreš neposredno sklepati, da gre za učinek sponzorstva.
»Če se ti prodaja na primer poveča za dva odstotka, ne veš, zakaj se je povečala, ampak lahko samo sklepaš, da zaradi sponzorstva. Zato so potrebne raziskave, na podlagi katerih lahko povežemo in ugotavljamo neposreden vpliv sponzorstva in tako imenovani ROI (return on investment),« še pravi direktorica Mediane. Če na nekem prodajnem mestu, tekmi, dogodku ali geografskem območju poteka prodaja, se vidi, koliko se je povečala; da pa je to povečanje neposreden učinek sponzorstva, lahko potem ugotovimo z drugimi raziskavami, kot je Mediana SSI (sponsorship suitability index), ki jih izvajamo pred sponzoriranimi panogami ali dogodki in po njih.
Osredotočenost sponzorstva učinkovitejša od razpršenosti
Pri sponzoriranju je bolj učinkovita osredotočenost kot pa razpršenost na zelo veliko športnih panog oziroma športnikov. Tako lahko vidimo, pravi direktorica Mediane, da sta na primer Laško in NLB sponzorsko prisotna pri najmanj petih vrstah športa na nacionalni ravni, Ford pri smučarjih, Petrol pri odbojki Euro Volley 2019, Mastercard pri smučarskih skokih v Planici, blagovna znamka Poli pri košarkarju Luki Dončiću itd.
»Gre predvsem za podporo športnim panogam in športom v Sloveniji. Tu so morda bolj v ospredju čustva in podpora nacionalnim športom, kar je lepa gesta. Gre pa pri teh podjetjih za take blagovne znamke, ki bi lahko sodile marsikam, ne bi pa mogli pričakovati enake učinkovitosti v vseh športnih panogah – nekje je boljša, drugod slabša. Tako so na primer pri znamki Poli in Dončiću že lani opazili izrazito velik in hiter učinek, ki se ponavadi ne vidi tako kmalu, saj je indeks porabe polija pri košarkarski populaciji v Sloveniji znašal kar 149.«
Preberite še:
Za športnike je zdaj pomembno, da so vztrajni
Za športnike je zdaj pomembno, da so vztrajni
Pri sponzorstvih se je pokazalo, da se podjetja izkazujejo vsako v svojem športu, ki ga sponzorirajo, poleg že omenjenih še na primer Heineken in Playstation pri nogometu oziroma evropski ligi prvakov, Laško pri rokometu itd. Na splošno se je v raziskavah pokazalo, da vprašani raje kupujejo proizvode podjetja, ki sponzorira določen šport. »V Sloveniji je sicer zelo posebna zgodba Heineken, ki je močna blagovna znamka tako globalno kot lokalno; Heineken ostaja v nogometu, Laško pa v rokometu in tako vsak posega v svoj segment,« še pravi Janja Božič Marolt.
Učinki večplastni in kompleksni
Vodja analiz v Press Clippingu Janez Kne pa dodaja, da je ključna informacija, ki jo tehtajo odločevalci in upravljavci, dejanska ocena uspešnosti sponzoriranja kot investicije. »V obdobju ene sezone lahko z ustrezno zanesljivostjo in natančnostjo izračunamo količine pojavljanja blagovne znamke v različnih kontekstih (ime kluba, emblemi na oblačilih itd.) in medijskih formatih (živi prenosi tekem, športne novice, športno zvezdništvo), izraženo v denarju. Za osnovo služita cena oglaševalskega prostora in neto površina/trajanje pojavljanja blagovne znamke. Tako pridobljeno vrednost imenujemo oglaševalska cenovna vrednost oziroma AVE (advertising value eqvivalent). To je jezik, ki ga odločevalci razumejo in zahtevajo, da lažje ocenijo, kateri športni klub, športna zveza ali dogodki se najbolj ujemajo z njihovo strategijo,« še pravi Janez Kne.
Utrjevanje doživljanja blagovne znamke
Sponzorstva lahko odlično nadgradijo mešanico komunikacijskih kanalov in utrdijo implicitno doživljanje blagovne znamke v ciljnih skupinah, dopolnijo marketinške aktivnosti, oglaševanje in odnose z javnostmi ter ustvarjajo nove sinergije in priložnosti za boljši celostni ugled korporativne blagovne znamke. Sicer so to orodja, ki omogočajo racionalno izbiro, da je jedro še vedno vlaganje v družbo in njene potenciale, ki povečujejo kompetenco družbe, še pojasnjuje Janez Kne.
ZABELEŽITE SI NOV DATUM
Medijska hiša Delo je Delov poslovni center (DPC) obogatila s športno-poslovno kampanjo Šport kot posel, ki jo bomo zaradi trenutnih razmer v Sloveniji in po svetu namesto maja sklenili 8. septembra 2020 v hotelu Radisson Blu Plaza v Ljubljani s konferenco, na katero smo povabili vodilne menedžerje, ki nam bodo predstavili svoje uspešne športne projekte.
Medijska hiša Delo je Delov poslovni center (DPC) obogatila s športno-poslovno kampanjo Šport kot posel, ki jo bomo zaradi trenutnih razmer v Sloveniji in po svetu namesto maja sklenili 8. septembra 2020 v hotelu Radisson Blu Plaza v Ljubljani s konferenco, na katero smo povabili vodilne menedžerje, ki nam bodo predstavili svoje uspešne športne projekte.
Kot dodaja direktorica Tatjana Novak, pa po njihovih izkušnjah podjetja, kot so Petrol, BTC, Ljubljanske mlekarne, Lumar, Nova KBM, Red Bull, Engrotuš, Smučarska zveza Slovenije, Atletska zveza Slovenije, ter organizatorji dogodkov Dirka po Sloveniji, Maraton treh src, Zlata lisica, Planica, Ljubno, Eurobasket, Poli maraton pri odločanju uporabljajo te podatke kot strokovni vir informacij in tudi aktivno sodelujejo pri optimizaciji ustreznih analitičnih pristopov glede na specifiko konkretnih sponzorskih projektov. Vendar obstajajo tudi podjetja, ki tovrstnih orodij ne uporabljajo, čeprav športu namenjajo veliko denarja. Zavedajo se podpore, ne bodo pa s poslovnega vidika nikoli poznala učinka svoje investicije v medijskem prostoru ali širše.