Znašel se je v skrajno neprijetnem položaju. Nekdanji apostolski nuncij v eni najpomembnejših držav, ZDA, in nekdanji drugi človek uprave mesta Vatikan Carlo Maria Viganò je v nedeljo papeža javno obtožil, da je najmanj pet let prikrival pedofilske škandale oseminosemdesetletnega nadškofa glavnega mesta ZDA Theodorja McCarricka.
Viganò je v nedeljo dopoldne nekaterim katoliškim medijem razposlal besedilo na enajstih straneh, v katerem opisuje, da je Sveti sedež od leta 2000 vedel, da ameriški nadškof in kardinal McCarrick spolno zlorablja bogoslovce, Frančišek pa je to vedel od svoje izvolitve leta 2013. Viganò zahteva, naj Frančišek odstopi, češ da mu je junija 2013 sam povedal o McCarrickovih zlorabah. Šele junija letos je papež sprejel njegov odstop in julija je moral zapustiti kardinalski zbor, potem ko je bila kardinalova škandalozna biografija objavljena na naslovnici New York Timesa.
Res je, da se Viganò najbrž tudi osebno maščuje, saj se ni sprijaznil s tem, da ga je Benedikt XVI. umaknil iz Vatikana in ga poslal v Washington ter da mu po petletnem mandatu nuncija ni dal nobene funkcije v vatikanski kuriji, ampak ga je poslal v pokoj. Viganò je bil vpleten tudi v afero Vatileaks, ko je prišlo na dan njegovo pismo Benediktu XVI., v katerem je takratnega papeža opozarjal na korupcijske afere v Vatikanu. Res je tudi, da je Viganò del skupine, ki se že dve leti ukvarja s tem, kdaj papežu odpovedati poslušnost. Ta skupina ima Frančiška za heretika. A to v tem kontekstu niti ni pomembno. Pomembno je, ali je Frančišek res vedel za zlorabe in ni ukrepal.
Po pismih čilskim vernikom maja letos in vsem vernikom sveta avgusta zaradi strahotnega razkritja pedofilije v Pensilvaniji in njenem prikrivanju ter po opravičilih, izrečenih minuli konec tedna na Irskem, Frančišek nima več veliko storiti, še posebno ker je vmes storil vnebovpijoče napake. Največja je bila, da je leta branil čilskega škofa Osorna Juana de la Cruz Barrosa, ki so ga verniki obtoževali zlorab, dokler ni papež na začetku tega leta priznal svoje zmote, v znamenje kesanja pa so takrat čilski škofi papežu ponudili kolektivni odstop. Viganò papežu zdaj očita, da na podoben način podpira kardinala Rodrígueza Maradiaga v Hondurasu, ki omalovažuje žrtve spolnih zlorab in, kakor kaže, prikriva pedofilijo.
Papež se je dva dni na Irskem spopadal z očitki o zlorabah in neukrepanju odgovornih, hkrati pa so se nanj zgrnile še Viganòjeve obtožbe. Pretehtati je moral vsako izgovorjeno besedo, zato je v improviziranem govoru govoril špansko.
Na letalu iz Dublina v Rim so novinarji papeža spraševali o Viganòjevih obtožbah. Rekel je, da v zvezi s tem ne bo odgovarjal, naj novinarji sami preberejo Viganòjevo besedilo in ga ocenijo.
Če se bodo obtožbe izkazale za resnične, se papež sam ni držal svojih besed, ko je govoril, da je treba spolne zlorabe razkrinkati in storilce kaznovati. Frančiškovega papeževanja bo v tem primeru konec.