Podatki za četrtek kažejo, da je bilo 90 ljudi hospitaliziranih, od tega jih je bilo 22 na intenzivni negi, dve osebi pa sta umrli. Doslej je za covidom-19 umrlo devet ljudi, danes je en bolnik umrl v Splošni bolnišnici Celje in eden v Kliniki Golnik, navaja STA.
Včeraj sta v celjski bolnišnici umrla oskrbovanca iz šmarskega doma starejših občanov. Po navedbah Ukoma gre za starejše osebe s pridruženimi boleznimi.
Na Infekcijski kliniki 50 hospitaliziranih
Kot so sporočili iz UKC Ljubljana, se na Infekcijski kliniki zdravi 50 bolnikov, od tega 13 v enoti intenzivne terapije. »Med kritično bolnimi pacienti so tudi mlajše osebe. Zato opozorilo mladim: bolezen ne izbira, imamo tudi hujše oblike pri mladih in sicer zdravih. Zato upoštevajte pravila,« opozarja generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar. V UKC uvajajo spremljanje zdravstvnega stanja zaposlenih, ker morajo javni zdravstveni in socialni zavodi »do konca ostati korona negativne trdnjave«.
V UKC Maribor je po poročanju STA hospitaliziranih 28 bolnikov, devet več kot dan prej, od tega jih je šest priključenih na respirator v intenzivni enoti. Ob tem je trenutno 93 zaposlenih preventivno v domači izolaciji, pri čemer gre za vse zaposlene, ne zgolj za zdravstveno osebje.
V celjski bolnišnici je bilo danes popoldne skupno hospitaliziranih 12 bolnikov, od tega sta dva na respiratorju v intenzivni enoti, je bolnišnica danes sporočila prek Twitterja. Število hospitaliziranih bolnikov je tako glede na četrtek zraslo za tri, število bolnikov na respiratorju pa za enega.
V Kliniki Golnik je hospitaliziranih 11 bolnikov s covidom-19, dva sta na intenzivni negi. En bolnik na Golniku je danes umrl, enega pa so odpustili. Ker so sprejeli dva nova bolnika, je število hospitaliziranih na Golniku enako kot včeraj.
V četrtek je bilo okuženih 90 zdravstvenih delavcev, so potrdili na ministrstvu za zdravje.
Na nekdanjem mejnem prehodu Dolga vas, kjer zdaj deluje center za sodelovanje varnostnih organov, v katerem skupaj delajo policisti iz Slovenije, Madžarske, Avstrije in Hrvaške, naj bi se s koronavirusom okužili policisti, tudi policist iz Slovenije, je poročala TV Slovenija.
Poleg slovenskega policista naj bi bila okužena tudi policista iz Avstrije in Hrvaške.
Poleg slovenskega policista naj bi bila okužena tudi policista iz Avstrije in Hrvaške.
Vlada tudi o pripravništvu zdravstvenih delavcev in sodelavcev
Vlada je sprejela odlok, s katerim vse zdravstvene delavce in sodelavce, ki se usposabljajo za opravljanje posameznega zdravstvenega poklica in so vključeni v sistem zdravstva, vključi še v izvajanje ukrepov za obvladovanje epidemije novega koronavirusa. Delo bodo opravljali pod nadzorom in odgovornostjo mentorja, ki jim ga bo določil delodajalec.
Na podlagi odloka, ki ga je vlada sprejela na današnji seji, se pripravnikom za čas trajanja ukrepov podaljša pripravništvo in zadrži vse obveznosti iz pripravništva (kroženje, opravljanje preizkusa teoretičnega in praktičnega znanja) in opravljanje strokovnega izpita. STA
Za NIJZ skok okužb pričakovan
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so ob včerajšnjem skoku števila potrjenih okužb zapisali, da so že v začetku marca zabeležili uvožene primere na koronavirus pozitivnih oseb, okoli katerih so se pojavili t. i. skupki, ti pa še niso ugasnili. »Tudi pri porastu s četrtka na danes gre za že znane skupke,« so navedli.
Povečanje števila okužb je po navedbah NIJZ pričakovano, saj gre v veliki meri za povezane okužbe v domovih starejših občanov Metlika in Šmarje pri Jelšah. V prihodnjih dneh na inštitutu pričakujejo, da se bo razvoj bolezni in povečevanje števila okuženih zaradi vseh sprejetih ukrepov umiril.
V domovih za starostnike 67 okuženih stanovalcev
V domovih za starejše je z novim koronavirusom okuženih 67 stanovalcev. Ti so poleg domov v Metliki in Šmarju pri Jelšah še v enoti Bokalce Doma za starejše občane Vič Rudnik v Ljubljani, v enoti Naklo doma v Preddvoru in v domu Deos Horjul, so za STA navedli na ministrstvu za delo.
»Ključno, da nimamo naenkrat hitrega povečanja okužb v ranljivih skupinah«
Velik dnevni skok števila okuženih s koronavirusom, ko so v četrtek v Sloveniji potrdili 70 novih primerov, po besedah infektologa dr. Janeza Tomažiča povedo nekaj, ne pa vsega.
»Če je ta porast številk v ranljivih skupinah, potem sem zaskrbljen, če je porast v skupinah, katerih del so osebe srednjih let, potem težava ni tako huda,« je povedal za STA.
V tej fazi epidemije je po Tomažičevih besedah ključno, da nimamo naenkrat hitrega povečanja števila okuženih v ranljivih skupinah, torej pri osebah starih okrog 60 let in starejših, ki imajo pridružene bolezni, ter pri osebah, ki imajo imunske motnje.
To sploh velja za populacije oseb, kot so oskrbovanci v domovih za starejše, ko jih je veliko skupaj, širjenje okužbe pa je lahko zelo hitro. »Treba je upoštevati vse preventivne ukrepe, kot so prepoved obiskov brez izjem, opozorila, da morajo zaposleni, če so bolni, ostati doma, in vse že dobro znane življenjske navade v dobi covida-19.«
Kot je dodal, je ključno, da se naenkrat ne zgodi skokovit porast števila novih prizadetih bolnikov, ki bi potrebovali hospitalizacijo. Zdravstveni sistem bo po njegovi oceni zmogel, če bomo znali zadržati dotok bolnikov v bolnišnice v okvirih, ki jih naše kapacitete še zmorejo.
»Bojimo se nekritičnih napotitev bolnikov v bolnišnice pri takih bolnikih, kjer to ne bi prispevalo k dobrobiti in izboljšanju kakovosti življenja,« je opozoril. Po njegovih besedah smo zdaj še v relativno mirnem času, ko se lahko o tem pogovorimo brez naglice, v miru, strokovno, človeško in dostojanstveno.
V metliškem domu 18 novih okužb
Kot so navedli na spletni strani Doma starejših občanov Metlika, so po odločitvi zdravniške ekipe so sicer v metliškem domu 25. marca dodatno odvzeli 27 brisov stanovalcev. Pozitivnih je bilo 18 brisov. Kot so zapisali, za zdravstveno stanje stanovalcev skrbi zdravniška ekipa iz Splošne bolnišnice Novo mesto, ZD Novo mesto ter ZD Metlika in ZD Črnomelj.
Z zdravljenja v bolnišnici so se vrnili trije stanovalci, ki morajo ostati v izolaciji. Med zdravljenjem v bolnišnici so za posledicami koronavirusa umrli štirje stanovalci DSO Metlika, ena oseba, ki je bila pozitivna na covid-19, je umrla v domu. Ena umrla oseba pa ni bila okužena z virusom covida-19, so še navedli na spletni strani.
Po informacijah doma je med zaposlenimi osem okuženih, nihče od obolelih se še ni vrnil v službo.
V šmarskem domu sedem novih okužb
Epidemija okužb z novim koronavirusom je v domu upokojencev v Šmarju pri Jelšah terjala tretjo žrtev med stanovalci, so sporočili s tamkajšnje občine. Po današjih podatkih ostaja okuženih 39 stanovalcev in 7 zaposlenih.
O delu v Enoti intezivne terapije Infekcijske klinike v okviru ljubljanskega UKC je spregovoril diplomirani zdravstvenik Erik Mihelj.
Podatki po novem odražajo stanje za pretekli dan
Vlada je poenotila metodologijo zbiranja različnih podatkov od začetka epidemije, in sicer je presečna ura za zajem podatkov opolnoči za pretekli dan. Podatki torej odražajo stanje za pretekli dan:
Slovenija je za nabavo 326 ventilatorjev plačala predujem v višini skoraj 11 milijonov evrov, predplačilo pa je bilo zavarovano z bančnimi garancijami, so za Televizijo Slovenija potrdili na gospodarskem ministrstvu. Medtem je, kot piše STA, skupina za vrednotenje ponudb pregledala čez 450 različnih vlog, od katerih jih je skozi prvo fazo postopka prišlo devet.
Medresorsko delovno skupino za sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme v času epidemije novega koronavirusa je vlada ustanovila v torek zvečer, vodi pa jo državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damijan Jaklin. Poleg predstavnikov uprave za zaščito in reševanje ter zavoda za blagovne rezerve so člani še predstavniki ministrstev za gospodarski razvoj in tehnologijo, zdravje, zunanje in notranje zadeve.
V soboški bolnišnici potrdili četrto okužbo med zaposlenimi
V bolnišnici v Murski Soboti so v sredo potrdili četrto okužbo z novim koronavirusom pri tam zaposlenem. Testi sodelavcev, ki so bili z njim v stiku, so negativni. Tako kot preostali trije okuženi v bolnišnici je tudi ta v samoizolaciji, stanje vseh je stabilno oziroma nimajo večjih težav.
Zadnji okuženi v bolnišnici je delal v skrajšanem delovnem času in na oddelku, kjer zaradi odpovedi nenujnih storitev v tem času praktično ni imel stikov s pacienti. Zato so po besedah strokovnega direktorja bolnišnice Daniela Grabarja morebitne okužbe preverjali le pri zaposlenih, ki so bili z okuženim v tesnejšem stiku, ne pa tudi pri bolnikih.
Vsi brisi pri pacientih, ki so jih obravnavali ta teden, so bili negativni. Bolnikov s covidom-19, ki jih bodo v Murski Soboti v skladu z državnim načrtom po zapolnitvi zmogljivosti v drugih bolnišnicah nameščali tudi k njim, za zdaj še ni.
V bolnišnici obravnavajo vse paciente, ki potrebujejo hospitalizacijo, vsem, kjer je to strokovno utemeljeno, pa odvzamejo bris. Do rezultata testiranja, kar lahko traja tudi do 16 ur, ostanejo v enoti covid-19, namenjeni pacientom s sumom na okužbo s covidom-19.
Vračanje Slovencev
Medtem se vračanje Slovencev, ki so zaradi pandemije novega koronavirusa obtičali v tujini, nadaljuje tudi danes. Zunanje ministrstvo pripravlja nove humanitarne polete.
Priporočamo: Vsi relevantni podatki o širitvi bolezni covid-19 na enem mestu
Andrej Šter, vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve, in vladni govorec, veleposlanik Jelko Kacin sta v tokratni izjavi pojasnila več informacij z zvezi z vračanjem Slovencev nazaj v domovino in njihovo nastanitvijo v hotelu Paka v Velenju.
Šter je uvodoma pojasnil vračanje Slovencev iz Madrida. Povedal je, da se ti sprva niso hoteli vrniti v Slovenijo, ker so bili v samem žarišču koronavirusa. »Šlo je za odgovorno gesto študentov, športnikov in poslovnežev, da njihov povratek lahko pomeni usodno odločitev.« Res pa je, da so se razmere v Španiji drastično poslabšale, zato je naša ambasada v Madridu, ki je s Slovenci tam ves čas v stiku, še enkrat ponudila možnost vrnitve. Večina se je za to odločila. Vsi so tudi vedeli, da bodo po prihodu v Sloveniji šli v 14-dnevno karanteno.
V hotelu Paka v Velenju so razmere za bivanje povsem ustrezne.
Osamitev oziroma karantena bo odrejena tudi za vse tiste, ki se jutri (od 40 do 45 ljudi) vračajo iz Madrida. Pripeljali pa bodo tudi ljudi od drugod.
Kacin: V tej situaciji je ključna solidarnost
Kacin je ob vsem dodal, da razburjanje občanov Velenja ni upravičeno, saj ti ljudje niso okuženi, lahko pa bi se okužba z virusom sars-cov-2 pokazala kasneje. Poudaril je, da je potrebna solidarnost med ljudmi. Prav tako bodo potrebne tudi nove nastanitve za Slovence, ki se bodo vrnili iz tujine.