»Kljub zmanjšanju števila ljudi, ki so v zadnjih mesecih poskušali prečkati Sredozemlje, se je število utopitev povečalo. Za več smrti so odgovorne prav evropske vlade, ki se bolj ukvarjajo s tem, kako bi ljudem preprečile prihod v Evropo, kot z reševanjem življenj,« je ob objavi poročila dejal Matteo de Bellis, raziskovalec za azil in migracije v Amnesty International.
Poleg utopitev se je povečalo tudi število ljudi, ki jih »samovoljno zadržujejo v prenatrpanih centrih za pridržanje v Libiji«. V zadnjih mesecih se je njihovo število več kot podvojilo s 4400 na dobrih 10.000. Med njimi naj bi bilo tudi okoli 2000 žensk in otrok. Večina jih je v centre prišla, potem ko jih je na morju prestregla libijska obalna straža, ki jo podpira EU. »Evropske vlade sodelujejo z libijskimi oblastmi, da bi migrante in begunce zadržali v Libiji kljub grozljivim zlorabam, ki so jim podvrženi v centrih za pridržanje in s strani libijske obalne straže,« je poudaril de Bellis.
Nevladna organizacija je v poročilu kritična do italijanske politike zaprtih pristanišč za reševalne ladje. »Italija človeška življenja uporablja kot pogajalske žetone. Obupani ljudje so bili prepuščeni morju, pri tem pa je primanjkovalo hrane in vode in ni bilo zatočišča, medtem ko je Italija poskušala povečati politični pritisk za delitev odgovornosti v drugih evropskih državah,« je poudaril de Bellis. Ob tem je dodal, da sta uradni Rim in Valleta ustrahovala in kriminalizirala nevladne organizacije, ki v Sredozemlju rešujejo življenja.
V Amnesty International ob tem med drugim poudarjajo, da je treba ob obalah Sredozemskega morja zagotoviti dovolj reševalnih plovil, dovoliti izkrcavanje rešenih migrantov in beguncev, reformirati dublinski sistem, kjer bi z mehanizmom obveznega razdeljevanja prosilcev za azil razbremenili države prvega vstopa, in redefinirati sodelovanje z Libijo.
Španska obalna straža je v torek rešila več kot 450 migrantov in beguncev, ki so po morju iz Maroka poskušali priti do Španije. V Gibraltarski ožini in Alboranskem morju so rešili 458 migrantov, med katerimi je bilo 13 otrok, na devetih čolnih.