Ameriško ministrstvo za trgovino je v ponedeljek poudarilo, da odložitev prepovedi poslovanja s Huaweiem ne spreminja odločitve predsednika Donalda Trumpa o prepovedi poslovanja s tujimi telekomunikacijskimi podjetji, ki predstavljajo tveganje za nacionalno varnost ZDA. Kot so pojasnili, so Huaweiu le izdali začasno dovoljenje, ki mu bo omogočilo poslovanje z ameriškimi podjetji, poročajo tuje tiskovne agencije.
»Začasno splošno dovoljenje operaterjem daje čas, da sklenejo dogovore z drugimi, ministrstvu pa manevrski prostor za določitev dolgoročnih ukrepov za ameriška in tuja telekomunikacijska podjetja, ki so trenutno odvisna od Huaweijeve opreme,« je pojasnil ameriški minister za trgovino Wilbur Ross.
ZDA so poslovanje s tujimi telekomunikacijskimi podjetji, ki predstavljajo tveganje za nacionalno varnost ZDA, prepovedale prejšnji teden. Podjetja ali države v izvršnem ukazu predsednika Trumpa niso posebej omenjene, a v prvi vrsti naj bi šlo predvsem za ukrep proti Huaweiu.
Med prvimi je prepoved upošteval ameriški tehnološki velikan Google, ki s svojim sistemom android opremlja večino pametnih telefonov na svetu. V nedeljo je sporočil, da prekinja sodelovanje s Huaweiem.
Na obstoječih napravah bodo delovale nekatere storitve. V Googlu so danes izrecno omenili funkciji, kot sta google play (spletna trgovina) in google play protect (varnostni sistem). Zadnja preveri naložene aplikacije in občasno pregleda napravo. Če odkrije morebitno škodljivo aplikacijo, lahko uporabnika posvari ali pa jo celo samodejno odstrani.
Huawei in Google sicer iščeta rešitev za težave, ki jih imata zaradi prepovedi. »Google je dobro in zelo odgovorno podjetje,« je ustanovitelj Huaweia Ren Zhengfei po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal za več kitajskih medijev.