Veleslalom (Ž): Vlhova in Shiffrinova sta si razdelili zmago, Meta v deseterici

Tekmovanje za 55. Zlato lisico se je začelo z današnjim veleslalomom, kjer si gledalci največ obetajo od Mete Hrovat.

01. februar 2019 09.30
01. februar 2019 14.47
Meta Hrovat in Ilka ŠŠtuhec. FOTO: Tadej Regent/Delo
Maribor - Tekmovanje za 55. Zlato lisico se je v deževnem Mariboru začelo z veleslalomsko tekmo, ki je razveselila kar dve zmagovalki, z identičnim časom sta tekmo končali Petra Vlhova in Mikaela Shiffrin. Američanka je bila najhitrejša že na prvi progi, Slovakinja pa je bila tik za njo, Vlhova je v drugo v spodnjem delu smučala zelo hitro, vidno utrujena Shiffrinova pa je ohranila še ravno dovolj hitrosti, da je bila v cilju s Slovakinjo, s katero že celo sezono bijeta zelo zanimive boje, povsem poravnana. Na tretjo stopničko je stopila Norvežanka Ragnhild Mowinckel, ki pred svetovnim prvenstvom prav tako prihaja v pravo formo.

Tudi slovenski navijači so imeli dovolj razlogov za veselje. Do točk sta prišli Meta Hrovat in domača junakinja Ilka Štuhec, Meta je bila na prvi progi osma, uvrstitev pa je zadržala tudi v finalu in tako po sedmem mestu na veleslalomu na Kronplatzu zabeležila drugo zelo dobro veleslalomsko urstitev zapored.

image
Vzdušje pod Pohorjem je dobro. FOTO: Tadej Regent/Delo

Štuhčeva je na prvi progi še smučala nekoliko bolj previdno, a je bila vseeno dovolj hitra za finale, zasedla je 26. mesto. Na drugi progi so jo mariborski navijači glasno spodbujali, v zgornjem delu je bila nekoliko počasnejša, nato pa je v spodnjem stopila na plin in prevzela vodstvo. Na stolčku za vodilno je sedela kar nekaj časa, na koncu pa je osvojila zelo dobro 20. mesto, kar je ob dejstvu, da se veleslalomu posveča bolj poredko, zelo spodbuden rezultat pred SP.

PRVA PROGA

Ker je proga v Mariboru dokaj položna, je veleslalomska proga relativno dolga. Tekmovalkam so v zgornjem delu nakj preglavic povzročale grbine, ki so rahlo zmedle tudi nosilko rdeče majice vodilne v svetovnem pokalu Mikaelo Shiffrin. Ameriška superzvezdnica je nato stopila na plin in v srednjem delu vodila že za 71 stotink, v spodnjem je nekaj izgubila a vseeno prevzela vodstvo, Petra Vlhova na drugem mestu zaostaja za 48 stotink. Videli smo tudi že prvi odstop, Viktoria Rebensburg ni prišla do cilja.

Meta Hrovat je v zgornjem položnem delu smučala nekoliko počasneje in si že zgoraj nabrala precejšen zaostanek, nato pa je imela v srednjem delu celo tretji najhitrejši čas, tudi na strmini v spodnjem delu je Hrovatova napadala in v cilj je prišla kot sedma. Uvrstitev je dobra, zaostanek pa nekoliko večji, kot bi si ga želela (+1,59), bo pa imela v finalu dobro izhodišče za napad.

image
Mikaela Shiffrin. FOTO: Tomi Lombar/Delo

Po 329 odsotnosti zaradi poškodbe se je s številko 20 na domači tekmi vrnila Tina Robnik. V zgornjem delu je smučala preveč previdno in si nabrala že skoraj sekundo zaostanka, ki se je v vse slabši vidljivosti v srednjem delu še povečeval. Na strmini je bila Robnikova precej utrujena in na koncu si je nabrala skoraj pet sekund zaostanka, je pa prebila led po povratku in v naslednjih nastopih ji bi zagotovo lažje.

Ilka Štuhec je na domačem terenu sicer smučala zelo borbeno, a se ji je poznalo pomanjkanje veleslalomskega treninga. Že v zgornjem delu je izgubila sekundo in pol, nato pa je bila v srednjem delu pozna in je podaljševala zavoje, v spodnjem je šlo po zlu še nekaj časa in z dobrimi tremi sekundami in pol zaostanka je v cilju prismučala na 21. mesto. Ilka je bila videti zadovoljna, zelo verjetno bo dobila priložnost za še en nastop pred mariborskimi gledalci. Štuhčeva je po 60 smučarkah v cilju na 26. mestu in finale se ji bo težko izmuznilo iz rok.

image
Ilka Štuhec. FOTO: Tomi Lombar/Delo

Blizu uvrstitve v finale je bila Neja Dvornik, končala je na 34. mestu, za 30. mestom je zaostala za pol sekunde. Ana Bucik je končala na 38. mestu, Tina Robnik je bila 44., Desiree Ajlec pa 57.

FINALE

Svoj drugi nastop je Ilka Štuhec začela zelo odločno, v zgornjem delu je še povečala svojo prednost, v tehnično bolj zahtevnem srednjem delu je izgubila nekaj stotink sekunde, a je smučala samozavestno in pokazala, da bi z nekaj več treninga lahko redno osvajala točke tudi v veleslalomu. V spodnjem delu je bila Ilka zelo hitra in za stotinko sekunde je prevzela vodstvo, bila je navdušena, navdušeni pa so tudi gledalci v Mariboru. Na mestu vodilne je Štuhčeva vztrajala vse do nastopa Thee Louise Stjernesund, v finalu je že pridobila šest mest in bo končala v najboljši dvajseterici.

Tik pred drugim nastopom Mete Hrovat je smučala Wendy Holdener, ki je drvela po pohorski strmini in v cilju vodstvo prevzela s kar sekundo in 33 stotinkami naskoka. Hrovatova je začela zelo agresivno, že na prvi prelomnici je storila napako, nekaj manjših se ji je pripetilo tudi v nadaljevanju, a je bila dovolj hitra za drugo mesto in današnjo tekmo bo končala v deseterici.

V boju za stopničke je dobro kazalo Tessi Worley, nato pa je v srednjem delu naredila dve velike napake, skoraj je odstopila, v cilju pa je dosegla sedmi čas. Za njo je šla na progo Petra Vlhova, ob bučni podpori slovaških navijačev je v zgornjem delu smučala izvrstno, nato pa je ob vstopu v ciljno strmino naredila manjšo napako, a vseeno prevzela vodstvo za 93 stotink sekunde. Zadnja je šla na progo Mikaela Shiffrin, ki je na strmini prav tako naredila dve manjši napaki in pustila ravno toliko časa, da je postavila enak čas kot Vlhova in skupaj s Slovakinjo sta si razdelili zmago na veleslalomu za Zlato lisico. Na najnižjo stopničko je stopila Ragnhild Mowinckel